بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل بین الملل: ظریف در صدد جلب نظر چین و روسیه

علیرضا کوهکن درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه به روسیه و چین اظهار کرد: ایران در راستای سیاست های خود، تلاش می کند همراهی دو عضو دیگر 1+5 یعنی چین و روسیه که مواضع نزدیک تری به کشورمان دارند را جلب کند.

1398/10/10
|
14:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اهداف سفر وزیر امور خارجه ایران به چین با دکتر علیرضا کوهکن کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا کوهکن در آغاز با بیان اینکه سفر ظریف برای معرفی سفیر جدید ایران در روسیه یک اقدام نمادین است زیرا روند معرفی سفیر از مدت ها قبل انجام شده است، گفت: پرونده سیاست خارجی ایران در موضوع هسته ای بعد از اینکه آمریکا همه تعهدات خود را در برجام کنار گذاشت و ایران یک سال صبر کرد تا حجت تمام شود و البته اروپایی ها با ایران همراهی نکردند، وارد فاز جدیدی شده است.

وی افزود: ایران از اردیبهشت ماه به تدریج تعهدات خود را در حال کم کردن است اما در عین حال طرف های غربی به جای آنکه خود را بدهکار بدانند، موضع خود را تبدیل به یک حالت طلبکار کرده اند و به ایران اولتیماتوم داده اند در صورتی که ایران این روند را متوقف نکند، تحریم های بیشتری اعمال می شود.
این کارشناس مسائل بین الملل درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه به روسیه و چین اظهار کرد: ایران در راستای سیاست های خود، تلاش می کند همراهی دو عضو دیگر 1+5 یعنی چین و روسیه که مواضع نزدیک تری به کشورمان دارند را جلب کند.

وی ادامه داد: با توجه به اظهار نظر رسمی مسئولین ایران، برجام را پذیرفتیم تا منافع اقتصادی داشته باشیم اما به دلیل آنکه منافع اقتصادی در حل حاضر نداریم، گام پنجم کاهش تعهدات را نیز انجام خواهیم داد که در این رابطه طرف های غربی اعلام کردند اگر ایران چنین کاری کند وارد فرآیندی می شود که پاسخ ایران را بدهد و به همین جهت ایران برای اینکه مواضع سیاسی محکمی داشته باشد، با چین و روسیه که سیاست های نزدیک تری به ایران دارند، وارد مذاکره شود.

کوهکن گفتگو با چین و روسیه را به معنای عدم مذاکره با اروپایی ها ندانست و عنوان کرد: معاون وزیر امور خارجه چندین دور مذاکرات فشرده با طرف های اروپایی داشته است و آن ها علی رغم مواضع سیاسی که اتخاذ می کنند، هیچ امتیاز خاص به نفع مردم ایران انجام ندادند. متاسفانه نظام بین الملل به ویژه اروپایی ها حالت سلسله مراتبی به خود گرفته است یعنی رئیس جمهور آمریکا امضا می کند و اروپایی ها مانند کارمندان این کشور آن دستور را انجام می دهند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی