صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

فواد ایزدی با تاکید بر اینکه کاهش تعهدات برجامی نباید تنها در حد حرف باقی بماند، بیان کرد: باید کاهش تعهدات برجامی در عمل رخ دهد و طرف های مقابل در آمریکا و اروپا احساس کنند ایران ضعیف نیست .

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران با دکتر فواد ایزدی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ایزدی در آغاز درباره علل و دلایل اقدام ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود گفت: این اقدام پس از شهادت فرمانده نیروی قدس به وجود آمد زیرا این اقدام سبب شد، طرف مقابل احساس کند ایران ضعیف شده و ایران آمادگی دادن امتیاز دارد و به همین جهت نیاز بود گام پنجم ایران، بسیار جدی باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر حرفها و مواضعی که توسط دولت گرفته شده خوب و مناسب است و امیدوار هستیم در عمل نیز این اتفاقات بیافتد یعنی اگر اعلام کردیم محدودیتی در حوزه غنی سازی نداریم، باید در عمل به سمت عنی سازی 20 درصد حرکت کنیم. همچنین اگر اعلام کرده ایم در تعداد سانتریفیوژ محدودیت نخواهیم داشت باید به همان تعداد سانتریفیوژهایی دست یابیم که قبل از برجام در اختیار داشتیم.

استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه کاهش تعهدات برجامی نباید تنها در حد حرف باقی بماند، عنوان کرد: معمولا در دنیا کارهایی انجام می شود اما حرف آن را نمی زنند اما گاهی در ایران، اتفاقات برعکس رخ می دهد یعنی حرف آن را می زنند ولی کار آن را انجام نمی دهند. باید کاهش تعهدات برجامی در عمل رخ دهد و طرف های مقابل در آمریکا و اروپا احساس کنند ایران ضعیف نیست .

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به بیانیه دولت برای کاهش تعهدات برجامی و تداوم همکاری با آژانس اظهار کرد: ایران عضو NPT است و کشوری که عضو NPT است نیاز نیست پروتکل الحاقی را اجرا کند اما دولت اعلام کرد داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کند. اما به هر حال آنچه اهمیت دارد، اجرایی کردن ادعاهای ما در زمینه کاهش تعهدات برجامی است زیرا اگر طرف مقابل احساس کند ما حرف می زنیم و ادعا می کنیم اما عمل نمی کنیم، تاثیری در عمل در فضای بین الملل نخواهد داشت و در حقیقت مانند این می ماند که ما قدمی برنداشته ایم.

ایزدی تصریح کرد: پس از شهادت سردار سلیمانی متوجه شدیم واقعا نمی شود با آمریکایی ها کار کرد و این درسی است که باید از آن گرفته باشیم و بر اساس آن درس عمل کنیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست