صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حمید رضا ترقی ضمن اشاره به تاکید ظریف بر باز بودن راه مذاکره با آمریکا گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه موضع گیری ظریف به عنوان رئیس دیپلماسی کشور با مواضع سیاست کلان کشور مغایرت دارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سخنان وزیر امور خارجه مبنی بر باز بودن فضای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام و ایجاد برخی ابهامات در فضای عمومی و سیاسی کشور با دکتر حمید رضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمید رضا ترقی در آغاز ضمن اشاره به مصاحبه ظریف وزیر امور خارجه با روزنامه اشپیگل و تاکید وی بر باز بودن راه مذاکره با آمریکا گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه هفته گذشته تهران و اعلام این موضع که راهبرد اصلی ایران مذاکره با دیگر کشورها غیر از آمریکا و اسرائیل تعیین شده است، به نظر می رسد موضع گیری ظریف به عنوان رئیس دیپلماسی کشور با مواضع سیاست کلان کشور مغایرت دارد.

وی درباره امکان مذاکره در قالب برجام اظهار داشت: مذاکره در این قالب محتاج این است که آمریکا ابتدا تحریم های خودش را لغو کند و پس از آن در چارچوب 5+1 صرفا در رابطه با برجام مذاکره صورت بگیرد اما وقتی آمریکا از برجام خارج شده است و بنای بازگشت به برجام را ندارد، طرح چنین مطالبی صحیح نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین تصریح کرد: همچنین امروز دولت ترامپ و دولت آمریکا به عنوان قاتلان سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس شناخته می شود و باید محاکمه شوند بخصوص آنکه ملت ایران موضع خودشان را در تشییع پیکر شهید سلیمانی در تنفر از آمریکا و انتقام سخت اعلام کردند و در چنین زمانی، موضع گیری وزیر امور خارجه به نظر می رسد اشتباه دیپلماتیک و غیر قابل اغماضی است.

وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی مجلس شورای اسلامی باید واکنش جدی از خودش نشان دهد و وزیر امور خارجه را بازخواست کند، عنوان کرد: وزیر امور خارجه باید پاسخ دهد در چنین شرایطی که ملت ایران و ملت های منطقه، منفورترین دولت را دولت آمریکا می دانند و شعار مردم عراق در راهپیمایی جمعه گذشته بیرون کردن آمریکا بود، چرا دولت به دنبال مذاکره با آمریکا است.

ترقی با طرح این پرسش که اصولا در چنین شرایطی اگر مذاکره ای هم صورت بگیرد، چه چیزی می خواهیم بگوییم، عنوان کرد: دولت با قاتل سردار شهید چه مذاکره ای می خواهند انجام دهند در حالی که باید او را محاکمه کنند و به نظر می رسد این یک اشتباه غیر قابل انکار است و هم وزیر امور خارجه از ملت ایران عذرخواهی کند و هم مجلس این موضوع را پیگیری کند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست