صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نبی الله خون میرزایی با بیان اینکه میزان تولیدات شیلات پس از انقلاب 40 برابر شده است، گفت: سال گذشته یک میلیون و 262 هزار تن ماهی تولید کردیم و در سال جاری نیز از این مرز فراتر خواهد رفت.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص دستاوردهای شیلات ایران با حضور دکتر نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

نبی الله خون میرزایی در آغاز با بیان اینکه میزان تولیدات شیلات پس از انقلاب 40 برابر شده است، گفت: در سال 1357 تمام تولیدات شیلاتی 32 هزار تن بود اما در سال گذشته یک میلیون و 262 هزار تن تولید کردیم و در سال جاری نیز از این مرز فراتر خواهد رفت.

وی به اقدامات انجام شده در حوزه شیلات پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: این کارها و اقدامات در حالی انجام شد که تا پیش از انقلاب تجربه و تبحری در انجام این اقدامات نداشتیم و اساسا نیروی انسانی لازم را در اختیار نداشتیم. نتیجه اقدامات ما تولید، اشتغال و ارزآوری قابل توجه برای کشور داشته است.

رییس سازمان شیلات ایران درباره اقدامات موثر در حوزه شیلات اظهار کرد: پرورش کپور ماهیان چینی، هندی، پرورش ماهی قزل آلا، پرورش میگو، صید فراساحل، ایجاد روش های نوین صیادی و همچنین پرورش ماهی در قفس از جمله اقداماتی بوده است که تا قبل از انقلاب پیشینه و سابقه ای نداشتند و جزو فعالیت های نو سازمان شیلات محسوب می شوند.

وی درادامه از ظرفیت بسیار زیاد و قابل توجه سواحل مکران گفت و عنوان کرد: این ظرفیت در جهت پشتیبانی صید فرا ساحلی و هم برای فعالیت های آبزی پروری در منطقه با استفاده از دریا و همچنین فعالیت های فرآوری و بهبود کیفیت و برندینگ و آمادگی شرایط برای صادرات است. بنا بر این شرایط، افق روشنی را در سواحل مکران خواهیم داشت و این موضوع با توجه به تجربه نیروی انسانی بهره بردار قابل دسترس است و در نتیجه یک اشتغال وسیع و پایداری نیز در منطقه ایجاد می شود.

میرزایی از جایگاه تحقیقات و پژوهش در حوزه شیلات گفت و بیان کرد: تمام این مسیری که شیلات در سال های پس از انقلاب گذرانده و به دستاوردهای زیادی رسیده است، نتیجه بخش های تحقیقات، اجرا و بهره برداران و اتحادیه های آن ها در بخش خصوصی است. بدون تردید روشنگر و ریل گذار این مسیر بخش تحقیقات بوده است زیرا با مطالعات دامنه دار و وسیعی که این بخش انجام داده است، ظرفیت های موجود را بر اساس آمایش سرزمینی به بخش اجرا معرفی می کند.

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی دانش بنیان؛ نجات بخش امنیت غذایی در کشور

  • علمی شدن کشاورزی نتیجه حضور شرکت های دانش بنیان است

  • آزادی بیان بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت چشم گیری داشته

  • راه اندازی پالایشگاه شیر برای اولین بار در فجر امسال

  • برندسازی پوشاک با کیفیت از جشنواره فجر کلید می خورد

  • جمهوری اسلامی ایران بدون ملت ایران اداره نمی شود

  • فساد در اقتصاد ایران سازمان یافته و سیستماتیک نیست

  • پایتخت گردشگری آسیا رونق دوچندان خواهد گرفت

  • مردم باید اثرات پیشرفت علمی را در سفره معیشت خود احساس کنند

  • امروز طیف دشمنان نظام و انقلاب متکثر و متمرکز تصمیم می گیرد