صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سیاوش غیبی پور درباره خانه های لوکس اظهار کرد: افکار عمومی پذیرفته است کسانی که خانه های لوکس دارند، باید مالیات پرداخت کنند اما این موضوع تا چند سال عقب افتاده بود و دلیل آن اقتصاد نفتی کشور بوده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص فرمول جدید مالیات بر ساخت و سازهای مسکونی با دکتر سیاوش غیبی پور کارشناس مسائل مالیاتی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سیاوش غیبی پور در آغاز با اشاره به اینکه در حوزه مالیاتی، موضوع مالیات بر ساختمان مسکونی در کشور سهم ناچیزی دارد، گفت: نسبت به خیلی از کشورهایی که مالیات پرداخت می کنند، آن میزان مالیاتی که از محل املاک که شامل ساخت و ساز و نقل و انتقال می شود، ایران سهم بسیار اندکی دارد و در حال حاضر بر اساس آمار، کمتر از پنج درصد از مالیات ها متعلق به این بخش است.

وی افزود: برای اینکه به رشد بهتری دست پیدا کنیم و به بخش های دیگر مالیات ده که کارمندان، مشاغل و اصناف هستند، فشار کمتری وارد شود، وصول مالیات از املاک راهکارمناسبی است که در کشورهای توسعه یافته جواب داده است. در ایران نیز بر اساس قانون مالیات برای نقل و انتقالات و مالیات بر اجاره پیش بینی شده است.

این کارشناس مسائل مالیاتی به موضوعاتی که توسط دولت در حوزه های مالیات در حال بررسی است اشاره کرد و بیان داشت: یکی از این موارد دریافت مالیات از خانه های لوکس است که همانند پرداخت عوارض ماشین به صورت سالانه است. بر اساس این طرح، کسانی که خانه های بالای ده میلیارد تومان دارند هر سال باید تا یک درصد مالیات پرداخت کنند. همچنین مالیات بر عایدی سرمایه نیز طرح دیگر دولت است که بر اساس آن کسی که دو خودرو دارد، باید برای ماشین دوم مالیات پرداخت کند.

وی افزود: در زمینه ساخت و ساز نیز پیش از این کسی که شغل او ساخت خانه است، باید مالیات پرداخت کند. البته این نوع مالیات در چند سال گذشته نوسان داشته است؛ دوره هایی که دولت نیاز داشته است ساخت و ساز رونق بگیرد، به سازندگان معافیت داده است اما در ماه های اخیر که منابع درآمدی نفتی کاهش پیدا کرده است، دریافت این نوع مالیات مجددا مورد توجه قرار گرفته و قرار است این مالیات تغییراتی کند. این نوع مالیات ها سبب خواهد شد کسانی که مصرف کمتری دارند و یا ثروت و مال اندکی دارد، از فشار کمتری برخوردار باشند و مالیات به این افراد تعلق نمی گیرد.

غیبی پور درباره خانه های لوکس نیز اظهار کرد: افکار عمومی پذیرفته است کسانی که خانه های لوکس دارند، باید مالیات پرداخت کند اما این موضوع تا چند سال عقب افتاده بود و دلیل آن اقتصاد نفتی کشور بوده است.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • بودجه98 نیازمند انقلاب مالیاتی است

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • مشکل هنرمندان نبودن تعاریف است نه پرداخت مالیات