صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یاسربرخورداری اظهار کرد: کارهای کارشناسی زیادی روی آن صورت گرفته است و باید اعلام کنیم با توجه به آنکه تحت تحریم های آمریکا قرار داریم، نپیوستن به پالرمو و گروه اقدام ویژه مالی هیچ تبعاتی برای ایران نخواهد داشت.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص نشست شش روزه گروه اقدام مالی در پاریس و تلاش این کشورها برای ایجاد بحران در ایران در صورت نپیوستن کشورمان به گروه اقدام مالی با دکتر یاسر برخورداری کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

یاسر برخورداری در آغاز در پاسخ اثرات نپیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی یا FATF در حوزه مالی و بانکی گفت: در دنیا 36 کشور عضو گروه اقدام ویژه مالی هستند و با دو سازمان بین المللی که عضو آن هستند، این گروه 38 عضو به عنوان حکام دارد و باقی کشورها در حال همکاری با این گروه هستند. بنابراین اینکه گفته می شود فقط ایران و کره شمالی عضو این گروه نیستند این مطلب کاملا نادرست است.

وی خاطرنشان کرد: ایران از سال 2016 با گروه اقدام ویژه مالی در حال همکاری است. این گروه توصیه نامه ای مبنی بر 40 برنامه به ایران اعلام شده که 38 مورد آن توسط دولت ایران به صورت کامل اجرا می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نشست گروه اقدام ویژه مالی در پاریس اظهار کرد: در این نشست بیشتر درباره پاکستان و پس از آن درباره ایران بحث می شود و در حال بررسی هستند چه مقدار از استانداردهایی که اعلام کرده اند توسط ایران انجام شده است. از فوریه 2019 مهلت برای تصویب پالرمو تمدید شده است.

وی درباره لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی بیان کرد: به هیچ عنوان آنچه تحت عنوان لیست سیاه در افکار عمومی وجود دارد، اتفاق نمی افتد و اساسا در گروه اقدام ویژه مالی چیزی با عنوان لیست سیاه نداریم و تنها از کشورهایی که پالرمو را تصویب نکرده اند با عنوان کشورهای غیر همکار با ریسک بالا یاد می کنند.

برخورداری درباره تبعات احتمالی نپیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار کرد: کارهای کارشناسی زیادی روی آن صورت گرفته است و باید اعلام کنیم با توجه به آنکه تحت تحریم های آمریکا قرار داریم، نپیوستن به پالرمو و گروه اقدام ویژه مالی هیچ تبعاتی برای ایران نخواهد داشت و حتی رئیس بانک مرکزی نیز اعلام کرد مسئله ارز با عدم اجرای توصیه های FATF دچار مشکل نمی شود زیرا در حال حاضر تحت فشار ثانویه تحریم های آمریکا قرار داریم و FATF هیچ توان تحریمی ندارد و تنها می تواند به کشورهای توصیه کند در ایران سرمایه گذاری نکنند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست