بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل آمریكا بیان كرد: ساختار آمریکا به دلیل رویکرد ضد ساختاری برنی سندرز، او را نخواهد پذیرفت

علیرضا رضاخواه گفت: تحلیل بسیاری از کارشناسان این است که به دلیل رویکردهای ضد ساختاری که سناتور سندرز در مسائل سیاست داخلی و خارجی دارد و نقدهایی که به اسرائیل و ساختار اولیگارشی حاکم آمریکا دارد، ساختار آمریکا او را نخواهد پذیرفت.

1398/12/15
|
14:21

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص پیشتازی برنی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکرات ها با دکتر علیرضا رضاخواه کارشناس مسائل آمریکا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا رضاخواه در آغاز با بیان اینکه تا قبل از سه شنبه بزرگ در آمریکا جو بایدن وضعیت خوبی در انتخابات آمریکا نداشت، گفت: برنی سندرز شروع خوبی در انتخابات درون حزبی داشت و در نظرسنجی ها فاصله زیادی را با بقیه نامزدها داشت.

وی درباره مواضع سیاسی برنی سندرز اظهار کرد: سندرز جریان ناراضی داخلی حزب دموکرات را نمایندگی می کند و به عنوان یک کاندیدای ضد ساختار مطرح شده است و از سوی دیگر جو بایدن نماینده ساختارمند حاکم دموکرات محسوب می شود. تاکنون اینطور به نظر می رسید جو بایدن شانسی نداشته باشد اما با لابی های پشت پرده ای که انجام شده است، دو نفر از نامزدهای درون حزبی به نفع جو بایدن کنار رفتند و همین موضوع سبب شد سبد رای جو بایدن قوی تر شود و در حال حاضر رقابت اصلی درون حزبی بین بایدن و برنی سندرز است.

این کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد: شرایط نشان می دهد شاهد تکرار تاریخ هستیم یعنی اتفاقی که در دور قبل بین کلینتون و برنی سندرز افتاد، حالا دارد بین بایدن و سندرز می افتد. تحلیل بسیاری از کارشناسان این است که به دلیل رویکردهای ضد ساختاری که سناتور سندرز در مسائل سیاست داخلی و خارجی دارد و نقدهایی که به اسرائیل و ساختار اولیگارشی حاکم آمریکا دارد، ساختار آمریکا او را نخواهد پذیرفت.

وی افزود: انتخابات درون حزبی غیر دموکرات است و افراد خاص درون حزب دموکرات مداخله خواهند کرد و احتمال دارد سندرز را کنار بگذارند و یا با لابی های پشت پرده باعث خواهند شد سندرز رای نیاورد. در انتخابات درون حزبی قبلی کمیته انتخابات درون حزبی دموکرات بی طرف نبوده است و بر اساس فایل هایی که منتشر شد، کمیته انتخابات درون حزبی تمام تلاش خود را کرده بود هیلاری کلینتون به عنوان نامزد جریان دموکرات انتخاب شود و به نظر می رسد دوباره همین روند در حال تکرار است.

رضاخواه ضمن اشاره به اینکه انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان دموکرات تر نسبت به انتخابات درون حزبی دموکرات ها است، گفت: برنی سندرز همانند ترامپ یک آدم ضد ساختار است یعنی با ساختارهای موجود مشکل دارد و بر خلاف آن ها عمل می کند اما از نظر سیاست ها، بین ترامپ و برنی سندرز تفاوت های زیاد وجود دارد.

وی به جمهوری خواهان اشاره کرد و بیان داشت: ترامپ قطعا نماینده حزب جمهوری خواهان خواهد بود زیرا همیشه هر کسی که رئیس جمهور است نماینده همان حزب نیز می شود و رقابت اصلی بین دموکرات ها برگزار خواهد شد که باید منتظر ماند و نتیجه نهایی را دید.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی