صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حسن عابدینی بیان کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که صدا و سیما تاکنون انجام داده و باید پس از این نیز انجام دهد، تلاش برای کنترل بحران است و این کار مهم در قالب آموزش مردم و ارائه نکات بهداشتی و ترغیب آنها برای ماندن در خانه انجام می شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تاکید رئیس جمهور بر جایگاه ممتاز صدا و سیما در مبارزه با کرونا با دکتر حسن عابدینی کارشناس حوزه رسانه و سیاست به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسن عابدینی در آغاز با بیان اینکه ویروس همه گیر و جهان شمول کرونا تقریبا همه کشورها را تحت سیطره خود قرار داه است، گفت: موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و حتی دیپلماسی در همه کشورها از جمله ایران تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند.

وی افزود: ایران یک کشور پهناور با جمعیت قابل توجه است و به همین جهت همه جامعه ایرانی اثرات بیماری کرونا را در زندگی خود احساس می کنند و در این میان طبیعتا صدا و سیما به دلیل فراگیر بودن آن، وظیفه بسیار سنگین تری بر عهده دارد زیرا هیچ خانه ای را بدون تلویزیون یا رادیو نمی توان یافت و یا کمتر کسی وجود دارد که دسترسی به رسانه ملی نداشته باشد.

این کارشناس حوزه رسانه و سیاست با بیان اینکه صدا و سیما در این روزها و به ویژه روزهای آینده که روزنامه ها نیز منتشر نخواهند شد، وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد، عنوان کرد: صدا و سیما به وظایف خود تاکنون به خوبی عمل کرده است. نخستین وظیفه رسانه ملی در این روزها اطلاع رسانی است که در این زمینه شبکه خبر و دیگر شبکه های تلویزیونی و رادیویی به صورت مستمر فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: دومین وظیفه ای که صدا و سیما در این روزها به خوبی به آن عمل می کند، آموزش است. به عنوان نمونه کمتر کسی وجود دارد که درباره شستشوی 20 ثانیه ای دست ها اطلاع نداشته باشد و این مهم از قِبَل آموزش هایی است که از طریق رسانه به ویژه رسانه ملی است.

عابدینی در ادامه از نقش افشاگرانه صدا و سیما علیه شایعات گفت و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مانند سایر کشورها نیست و متاسفانه دشمنان بسیار فراوانی دارد و برای نمونه 264 رسانه در دنیا به زبان فارسی پخش می کنند که عموما این رسانه ها در زمینه گسترش شایعات و انتشار اخبار عمومی جعلی فعالیت می کنند کوشش دارند افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند.

وی افزود: این رسانه ها عملیات روانی سنگین روی افکار عمومی انجام می دهند و بنابراین یکی از مهمترین کارکردهای رسانه ملی این است که پشت پرده و جنایاتی که رسانه های بیگانه مطرح می کنند را پاسخ دهد.

این کارشناس حوزه رسانه و سیاست اظهار کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که صدا و سیما تاکنون انجام داده و باید پس از این نیز انجام دهد، تلاش برای کنترل بحران است و این کار مهم در قالب آموزش مردم و ارائه نکات بهداشتی و ترغیب آن ها برای ماندن در خانه انجام می شود. همچنین رسانه ملی باید زمینه سرگرمی مردم را در زمانی که در خانه ها حضور دارند فراهم کند.

مرتبط با این خبر

  • رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ، مصداق وضعیت فورس ماژور است

  • بررسی فلسفه امید در روزهای کرونایی

  • موج افزایشی کرونا در دو هفته آینده/ هیچ شهری قرنطینه نخواهد شد

  • خفاش، پنگولین یا دست‌کاری ژنتیکی؟

  • فروش نفت ایران به چین کاهش یافت

  • افت شدید تولیدات در 65 درصد صنایع و کسب و کارها

  • مصرف آجیل و خشکبار افزایش یافت

  • فروش رستوران ها به زیر 30 درصد کاهش یافت

  • بیماران کرونایی ظرف 24 ساعت بیمه سلامت می شوند

  • ضرورت اختصاص 80 درصد از یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی به بهداشت و درمان