بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل بین الملل بیان كرد: کرونا، 25 میلیون نفر را در جهان بیکار کرده است

کیومرث یزدان پناه با اشاره به گزارش دفتر بهداشت سازمان ملل، از بیکاری 25 میلیون نفر در جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا خبر داد و اظهار کرد: نخستین تبعات ویروس کرونا، تبعات اقتصادی است که جهان را دامن گیر کرده است.

1398/12/29
|
10:24

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سایه سنگین کرونا بر جهان با کیومرث یزدان پناه کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کیومرث یزدان پناه در آغاز با بیان اینکه هیچ چیز به اندازه امنیت و سلامت بشر و همه موجودات اهمیت ندارد، گفت: اگر این دو اصل خدشه به آن وارد شود به طور طبیعی فعالیت های دیگر بشر تحت تاثیر قرار می گیرد. ویروس کرونا نیز این روزها سلامت و امنیت جهان را به خطر انداخته است و هنوز هم تاریخ دقیق شیوع این ویروس مشخص نشده است و در مقاله ای نوشته شده بود که این ویروس در ماه نوامبر در چین شیوع پیدا کرده بود اما چون نمی دانستند این ویروس چه چیزی است یک ماه بعد از آن اعلام کردند ویروس جدید، کرونا نام دارد.

وی بیان کرد: امروز بعد از سه ماه، تقریبا همه کشورها درگیر این بیماری شده اند و طبیعتا سلامت جامعه بشری را به شدت تهدید کرده است. در مدت ورود ویروس به جغرافیای جهانی، شاهد هستیم اقتصاد کشورهای جهان و روال روزمره جهانی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به گزارش دفتر بهداشت سازمان ملل، از بیکاری 25 میلیون نفر در جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا خبر داد و اظهار داشت: نخستین تبعات ویروس کرونا، تبعات اقتصادی است که جهان را دامن گیر کرده است و برآوردها نیز نشان می دهد بالای دو هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی لطمه وارد شده است.

وی افزود: از زمان شیوع بیماری کرونا، تقریبا 80 درصد پروازهای جهانی متوقف شده اند و تجارت دریایی نیز به زیر 50 درصد رسیده است. این آمار نشان می دهد، جهان در ماه های آتی با چالش های جدی در زمینه اقتصاد مواجه خواهد شد و بنابراین باید فکری برای پسابحران بعد از ویروس کرونا کنند. این مسئله سبب درگیر شدن برخی از کشورها بیش از باقی کشورها می شود که در راس آن ها نیز چین قرار دارد. پس از چین ایران نیز روند تساعدی نگران کننده ای بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا دارد.

کیومرث یزدان پناه با بیان اینکه کشورهای اروپایی در حال حاضر قطب شیوع و گسترش ویروس کرونا شده اند، عنوان کرد: این شیوع به شکل وحشتناکی به اقتصاد اروپا صدمه وارد کرده است و بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، 200 میلیارد یورو به اقتصاد فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا لطمه وارد شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی