بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: ساختار تحریم ها مهمترین دستاورد آمریکا در سیاست خارجی است

ابوالفضل ظهره وند با تصریح بر اینکه ساختار تحریم مهمترین دستاورد آمریکا در سیاست خارجی است، گفت: امروز ترامپ به عنوان مهمترین و تنها ابزار برای فشار به ایران از تحریم ها استفاده می کند و به همین جهت تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنند.

1399/01/18
|
16:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص بی اعتنایی آمریکا به لغو تحریم های ایران در فضای بحران کرونا و رفتار غیر بشری مسئولان کاخ سفید با ابوالفضل ظهره وند دیپلمات با سابقه کشور و کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با تصریح بر اینکه ساختار تحریم مهمترین دستاورد آمریکا در سیاست خارجی است، گفت: تحریم ها بسیار قبل از دوران ترامپ و اوباما کلید خورده است و امروز نیز ترامپ به عنوان مهمترین و تنها ابزار برای فشار به ایران از تحریم ها استفاده می کند و به همین جهت تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنند.

وی اشاره کرد: امروز شاهد تغییراتی در بازارهای اقتصادی در سطح جهان هستیم از جمله اینکه عرضه بر تقاضا غلبه پیدا کرده و شاهد یک نوع رکود هستیم و در چنین شرایطی آمریکایی ها فکر می کنند به هر اندازه عقب نشینی انجام دهند، باعث ضربه خوردن ساختار تحریم ها می شود.

این دیپلمات با سابقه کشور از دروغ گویی های آمریکا در این روزها گفت و اظهار کرد: آن ها دائما ادعا می کنند دارو و غذا تحریم نیستند و با ادبیاتی زشت عنوان کردند ایران تاکنون درخواست مجوز برای واردات غذا و دارو نکرده است.

وی ضمن اشاره به عملکرد مثبت ایران در مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد: وقتی عملکرد ایران در مبارزه با کرونا را با ایتالیا و کشورهای اروپایی و همچنین آمریکایی ها مقایسه می کنیم و همچنین شرایط تحریمی ایران را نیز مورد توجه قرار دهیم، متوجه می شویم جمهوری اسلامی ایران در این زمینه موفق بوده است.

ظهره وند بیان کرد: در مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای صادر شد که بر اساس آن باید هم بستگی و همکاری بین المللی برای مبارزه با کرونا مورد توجه قرار گیرد. روسیه نیز پیش نویس قطعنامه ای را آماده کردکه بر اساس آن، تحریم کشورها از جمله ایران باید با توجه به شرایط لغو شود که البته آمریکایی ها با آن مخالفت و وتو کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اثرات شیوع کرونا و آمار زیاد آن در آمریکا بر انتخابات این کشور گفت: شیوع کرونا یکی از بدشانسی های ترامپ است زیرا در حوزه سیاست خارجی دستاوردی نداشته است و تنها دستاورد آن ها در خصوص مذاکره با طالبان بود که به بن بست خوردند. تنها دستاورد ترامپ در سیاست داخلی بود که عنوان می کرد در جنگ تجاری با چین و دیگر کشورها، توانسته است تحریم را در اقتصاد آمریکا ایجاد کند اما در حال حاضر در این کشور 26 میلیون بیکار وجود دارد و با وجود کرونا کارنامه ترامپ منفی خواهد بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی