بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی بیان كرد: کسانی که دائم از مذاکره با آمریکا می گویند به دنبال حل مشکلات نیستند

محمد صادق کوشکی عنوان کرد: کسانی که دائم از مذاکره سخن می گویند قبل از اینکه واقعاً به دنبال راه حل جدی برای مشکلات کشور باشند، به دنبال این هستند که مفهوم مذاکره به عنوان یک پدیده سیاسی، کارکرد خودش را از دست ندهد.

1399/01/25
|
12:05

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص مقاله روزنامه صدای اصلاحات در خصوص تلاش الکاظمی نخست‌وزیر عراق برای میانجیگری میان ایران و آمریکا با دکتر محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

محمد صادق کوشکی در آغاز درباره دلایل توجه روزنامه صدای اصلاحات برای نشان دادن نقش میانجی می‌آیند ایران و آمریکا به نخست‌وزیر عراق گفت: در طول چند سال اخیر موضوع رابطه ایران با آمریکا به بهانه های مختلف توسط برخی رسانه ها و سیاسیون مطرح شده است. در این چند سال نه فقط یک رسانه و روزنامه خاص بلکه روزنامه های متفاوت و سایت ها و حتی شخصیت های سیاسی یک جریان خاص تلاش کردند به بهانه های گوناگون از جمله کرونا با آمریکا مذاکره کنیم.

وی گفت و گو و مذاکره با آمریکا را در این شرایط دارای اشکال دانست و عنوان کرد: نمی توان با هر بهانه ای به سمت مذاکره با آمریکا رفت و در منطق روابط بین الملل یک اتفاق کوته بینانه محسوب می شود. اساساً اینکه فکر کنیم با هر حادثه ای، یک روزنه برای مذاکره با آمریکا باز می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی درادامه با اشاره به اینکه هر زمان، پالس مذاکره با آمریکا از داخل ایران ارسال شده است، آمریکایی ها آن را رد کردند، عنوان کرد: کسانی که دائم از مذاکره سخن می گویند قبل از اینکه واقعاً به دنبال راه حل جدی برای مشکلات کشور باشند، به دنبال این هستند که مفهوم مذاکره به عنوان یک پدیده سیاسی، کارکرد خودش را از دست ندهد و همچنان در فضای رسانه ای باقی بماند.

وی ادامه داد: کوبیدن دائم بر طبق مذاکره، در حقیقت یک تکنیک رسانه ای است تا هم قبح مذاکره و سخن گفتن از آن از بین برود و هم اینکه تبدیل به یک امر روتین و عادی تبدیل شود. اینکه الکاظمی نخست‌وزیر عراق تا چه میزان می توان بین ایران و آمریکا واسطه شود اصلاً مشخص نیست و حتی این موضوع که آمریکایی ها در شرایط فعلی موافق مذاکره با ایران باشند نیز در حاله ای از ابهام وجود دارد.همچنین موضوع مذاکره نیز مشخص نیست و هنگامی که این مسائل را در کنار هم قرار می دهیم با ابهام های مختلفی روبرو می شویم که مذاکره با آمریکا را منتفی می کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی