بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو منتخب خانه ملت: مجلس آینده کمیسیون محور خواهد بود

روح الله ایزدخواه تأکید کرد: کمیسیون های مجلس باید تقویت شوند و مجلس به جای آنکه صحن محور باشد، باید کمیسیون محور باشد و اصل و اساس قانون گذاری در کمیسیون ها رخ دهد و قوت کارشناسی آن‌ها تقویت شود.

1399/02/23
|
10:19
|

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه «بدون خط خوردگی» در خصوص ضرورت تحول ساختاری در مجلس شورای اسلامی با روح الله ایزدخواه نماینده منتخب مجلس یازدهم به صورت تلفنی گفتگو کرد.

روح الله ایزادخواه در آغاز با بیان اینکه میزان قدرت و تسلط نمایندگان، کارایی مجلس را تعیین می کند، گفت: در وهله دوم، ساختار مجلس شورای اسلامی و فعل و انفعالات داخل آن، در عملکرد مجلس تأثیر گذار است. در واقع اگر نماینده قوی داشته باشیم اما ساختار ضعیفی بر آن حاکم باشد، ممکن است نتیجه مطلوب نباشد و مجلس ضعیف عمل کند.

وی تصریح کرد: نمایندگان منتخب در مجلس یازدهم به این نتیجه رسیده اند این نهاد نیاز به اصلاح ساختاری دارد و باید اصلاحات نرم افزاری و سخت افزاری داخل مجلس رخ دهد.

نماینده منتخب مجلس یازدهم به اصلاحاتی که مجلس نیازمند آن‌ها است، اشاره کرد و افزود: کمیسیون ها در حال حاضر در اصل و اساس مجلس حضور ندارند و بیشتر در حاشیه قرار دارند و به همین جهت خیلی وقت ها کمیسیون ها تشکیل نمی شوند و هیئت رئیسه بدون اینکه طرحی را وارد کمیسیون کند، آن را به صحن می برد.

وی تأکید کرد: کمیسیون های مجلس شورای اسلامی باید تقویت شوند و مجلس به جای آنکه صحن محور باشد، باید کمیسیون محور باشد و اصل و اساس قانون گذاری باید در کمیسیون ها رخ دهد و قوت کارشناسی آن‌ها تقویت شود.

ایزدخواه از ضرورت حضور نخبگان در جلسات و نشست های کمیسیون های مجلس گفت و اظهار کرد: مشاورین و اندیشکده هایی که در موضوعات مرتبط کار کرده ‌اند و تسلط دارند باید بتوانند رابطه سازمان یافته ای با کمیسیون ها داشته باشند و در تصمیم گیری و تصمیم سازی ها اثر بگذارند.

نماینده منتخب مجلس یازدهم شورای اسلامی بیان کرد: وجود بعضی از کمیسیون ها مانند کمیسیون پزشکی تضاد منافع دارند مانند کمیسیون پزشکی که بهتر است در کمیسیون اجتماعی ادغام شود! زیرا پزشکان هیچ‌ گاه علیه خودشان رای نمی دهند درحالی‌که باید مسائل را فرا بخشی نگاه کرد.

وی از ضرورت تغییرات در برخی از کمیسیون های مجلس گفت و عنوان کرد: کمیسیون اصل 90 برای اینکه ضمانت لازم را در بررسی ها و تحقیق و تفحص ها، داشته باشد باید ساز و کاری مانند دیوان محاسبات برای آن ایجاد شود تا ضمن داشتن یک دادستان، بتواند رسیدگی های خود را پیگیری کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی