بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نایب رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس: تنها راه نجات اقتصاد کشور خصوصی سازی است

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: نجات اقتصاد کشور راهی جز حرکت به سمت بخش خصوصی ندارد و این نیز محقق نمی شود جز اینکه دولت را کوچک و تصدی گری ها را کم کنیم .

1396/03/02
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع آیا خصوصی سازی در ایران موفق بوده است و با حضور دکتر داریوش اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مهندس حسین سلیمی نایب رئیس کنفدراسیون صنایع ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران روانه آنتن شد.

دکتر داریوش اسماعیلی با بیان اینکه اصل خصوصی سازی مورد تائید و تاکید همه افراد است، تاکید کرد: نجات اقتصاد کشور راهی جز حرکت به سمت بخش خصوصی ندارد و این نیز محقق نمی شود جز اینکه دولت را کوچک و تصدی گری ها را کم کنیم و مجموعه کارهای اجرایی را به اهل آن یعنی بخش خصوصی بسپاریم.

وی با اشاره به شعارهای دولت یازدهم و دوازدهم درباره حرکت به سمت بخش خصوصی گفت: در ظاهر امید خوبی برای حرکت در این مسیر وجود دارد اما حقیقت این است که خصوصی سازی به خوبی انجام نشده است. البته نمی توان انکار کرد که خصوصی سازی کار بسیار سختی بود زیرا باید از هیچ شروع می شد و کشوری که کاملا دولتی بوده باید به سمت خصوصی سازی کامل حرکت می کرد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: گام های نخست خیلی خوب برداشته شد اما در این مسیر اشتباهاتی نیز وجود داشت. بزرگترین اشکالی که در این بخش خصوصی سازی وجود دارد، عدم خصوصی سازی کامل بود که منجر به ایجاد کلماتی مانند "خصولتی" شد.

وی درباره ویژگی شرکت های خصولتی عنوان داشت: مهمترین نکته منفی این شرکت ها این است که اعضای هیئت مدیره آن را دولت تعیین می کند اما از سوی دیگر از نهادهای نظارتی نیز فرار می کنند زیرا وقتی به عنوان بخش خصوصی معرفی می شوند دیوان محاسبات کشور، بازرسی کل کشور و دیگر مجموعه ها اجازه ندارند در مورد حساب و کتاب های شرکت ها ورود کنند. در حقیقت مجموعه تصمیم گیرهای این نهادها و شرکت ها درباره عملکرد اقتصادی شرکت های خود پاسخگوی کسی نیستند.

در ادامه مهندس حسین سلیمی اصل مسئله خصوصی سازی را مورد تائید همه دانست و عنوان داشت: کشور آلمان ظرف چهار سال خصوصی سازی را انجام داد چون برنامه ریزی دقیقی داشتند.

اگر واحدی میلیون ها دلار درآمد داشته باشد اما به دلیل مدیریتی نمی تواند بازده بالا داشته باشد، باید خصوصی شود زیرا دست این مدیران بسته است اما در بخش خصوصی این محدودیت ها را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: اگر شرکتی بازدهی ندارد و دولت برای رفع دیون خودش، آنها را به رایگان به بخش خصوصی داده است تا از آن مالیات بگیرد، کار غلط و غیر اقتصادی است. در آلمان یک واحد اقتصادی را تنها دو مارک به بخش خصوصی دادند و از آنها تعهد گرفتند که اشتغال را حفظ کند و بازدهی را افزایش دهد و در سال دوم منجر به رونق اقتصادی آن واحد شد.

نایب رئیس کنفدراسیون صنایع ایران با اشاره به اینکه نگرش های دولت و مسئولین در اوایل خصوصی سازی نگرش های تند بود، عنوان داشت: در واقع معتقد بودند در ایران اصلا بخش خصوصی توان ندارد و اساسا نمی دانستند شرکت ها را به چه کسانی باید بدهند و اینکه چرا باید آنها را ارزان واگذار کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از هیئت واگذاری گفت و بیان داشت: این هیئت مسئولیت داشت که یک واحد را بر اساس نرخی که اعلام شده است به بخش خصوصی واگذار کند. اما فراموش نکنیم هدف در خصوصی سازی واگذاری واحدهای اقتصادی به بالاترین قیمت نیست زیرا آن واحد اقتصادی باید سر پا بماند.

قابل ذکر است، برنامه "گفتگوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی