بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده مجلس شورای اسلامی: دست‌درازی کمیسیون اقتصادی به گزارش نهایی تحقیق و تفحص از قاچاق!

حاجی دلیگانی به قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس از موضوع قاچاق اشاره کرد و گفت: متأسفانه به بخش هایی از این گزارش در کمیسیون اقتصادی دست درازی شده بود و بخش هایی از این گزارش از جمله عملکرد ضعیف 12 دستگاه حذف شده است.

1399/02/24
|
12:43
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از موضوع قاچاق با حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسنعلی حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه در سال 95 بیش از 235 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شد، گفت: بررسی های اولیه نشان می داد، عمده این واردات قاچاق از مبادی رسمی صورت می گیرد و در نتیجه ضرورت یک تحقیق و تفحص از دستگاه های متولی این حوزه احساس شد.

وی با اظهار به اینکه خوشبختانه گزارش های بسیار خوبی در مورد قاچاق کالا به کشور تهیه شد، افزود: در این گزارش تمام شیوه ها و روش های ورود قاچاق کالا از مبادی رسمی و غیر رسمی به کشور شناسایی شد. این گزارش در تاریخ 28 خرداد 98 و پس از جمع‌بندی در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب و منتشر شد.

وی با بیان اینکه علی رغم تأکید آئین نامه داخلی مجلس بر فوریت قرائت گزارش در صحن علنی مجلس و ارسال به دستگاه های مرتبط اجرایی و قضایی، اما تا اردیبهشت سال جاری قرائت آن به طول انجامید، اظهار کرد: متأسفانه فشارهایی در خارج از مجلس شورای اسلامی برای عدم انتشار این گزارش وجود داشت و برخی از نمایندگان نیز در مقابل این فشارها کوتاه می آیند.

٭کمک رسانه به کاهش فشار بر نمایندگان

این نماینده مجلس به موارد مشابه و فشارهایی که به نمایندگان برای عدم انتشار گزارش های تحقیق و تفحص وارد می شود اشاره کرد و افزود: گزارش سقوط هواپیمای یاسوج و یا گزارش نهایی قطار تبریز به مشهد از مواردی بودند که به دلیل فشار، بنا بر قرائت آن نبود و زمانی که اصحاب رسانه به کمک آمدند، هیئت رئیسه تصمیم گرفتند گزارش را قرائت کنند.

حاجی دلیگانی به قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس از موضوع قاچاق اشاره کرد و گفت: متأسفانه به بخش هایی از این گزارش در کمیسیون اقتصادی دست درازی شده بود و بخش هایی از این گزارش از جمله عملکرد ضعیف 12 دستگاه حذف شده است.

٭نمره 2.5 اتاق بازگانی از 20

وی به دستگاه هایی که در مقابله با قاچاق عملکرد ضعیف داشتند اشاره و بیان کرد: اتاق بازرگانی از 20 نمره 2.5 کسب کرده و در نتیجه عملکرد ضعیفی داشته است.

وی ادامه داد: سازمان گمرک 3.1، وزارت اقتصاد، 3.5، دبیرخانه مناطق آزاد 4.5، اتاق اصناف 5، وزارت خارجه 6.3، سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی 6.5، اتاق تعاون 6.6، وزارت کشور 6.7، سازمان صدا و سیما 8.7، نیروی انتظامی 8.9 و وزارت بهداشت 9.1 را در این گزارش کسب کردند.

این نماینده مجلس همچنین به دستگاه هایی که نمره قابل قبولی در مبارزه با قچاق کسب کردند اشاره کرد و گفت: بیمه مرکزی 10، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 10، موسسه ملی استاندارد 10.1، قوه قضائیه 10.6، وزارت صمت 11.8، وزارت جهاد کشاورزی 12.1، سازمان تعزیرات حکومتی 12.3، وزارت راه و شهرسازی 12.5، بانک مرکزی 13، دیوان محاسبات 13.8، سازمان بازرسی کل کشور 13.9، وزارت نفت 14.9، وزارت اطلاعات 17.4 و وزارت ارتباطات 17.7 را کسب کردند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی