بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك روانشناس گفت: مهریه های بالا، خوشبختی را تضمین نمی کند

یک روانشناس بالینی عنوان کرد: بسیاری از خانواده های امروزی گمان می کنند که مهریه های با نرخ بالا علاوه بر نمادی از دوست داشتن های بسیار، می تواند تضمینی برای زندگی فرزندانشان باشد.

1396/03/03
|
11:30
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی موانع پیش روی ازدواج، با حضور دکتر طاهره همیز (استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه)، دکتر دریا دریابری (روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر طاهره همیز با اشاره به این که زن در خانه باید نماد و موجب آرامش فکری و عاطفی باشد، گفت: خداوند متعال در قرآن کریم بخش مالیِ خانه را از مردان و بخش عاطفی و احساسی را از زنان تقاضا کرده است.

وی همچنین در ادامه افزود: بر اساس مبانی اسلام، زنان مسلمان اجباری برای تامین مالی خانه ندارند، به طوری که زنان در صورت تمایل می تواند در مخارج خانه شریک مردان شوند.

این استاد دانشگاه با بیان این که زن باید امین اموال همسر خویش باشد، گفت: بر اساس مبانی اسلامی، زن مسلمان اجازه ی اصراف در اموال همسرش را ندارد. به طوری که باید حتی در پرداخت صدقه و احسان نیز از شوهر خود را مطلع نماید.

وی در خصوص همبستگی زن و مرد در ازدواج توضیح داد: قضا و قدر زن و مرد پس از جاری شدن خطبه ی عقد یکسان شده و گناه و ثواب هر دو در دیگری موثر است.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دریا دریاوری با اشاره به چشم و هم چشمی های موجود در مهریه، گفت: متاسفانه امروزه اقشار مختلف مردم درگیر رقابت در امر مهریه شده اند، به طوری که این موضوع در قشر روشن فکرِ جامعه شدت یافته است.

وی با بیان این که مهریه های با نرخ بالا تضمین خوشبتی در زندگی نیستند، اظهار داشت: بسیاری از خانواده های امروزی گمان می کنند که مهریه های با نرخ بالا علاوه بر نمادی از دوست داشتن های بسیار، می تواند تضمینی برای زندگی فرزندانشان باشد.

این روانشناس بالینی با اشاره به مهریه ملی، عنوان کرد: سیاست های ازدواج کشور برای جلوگیری از بی اعتمادی ها و افزایش سن ازدواج در جوانان یک نرخ مشخص و ثابتی را از نظر کیفری برای حداکثر مقدار مهریه تعیین کرده است.

وی همچنین در ادامه افزود: مردان ایرانی در صورت طلاق برای پرداخت مهریه از نظر کیفری می توانند از حداکثر مهریه ملی استفاده کرده و حداکثر مبلغ 110 سکه بهار آزادی را به عنوان مهریه پرداخت نمایند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی