بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آوای قانون پاسخ می‌دهد؛ مردم بی اطلاع از بورس و سهام عدالت/جواب زیان مردم با کیست؟

مدیر امور حقوقی بورس گفت: بازار بورس دارای بخش حقوقی است که با همکاری قوه قضاییه از مردم در برابر زیان‌های مالی در بورس پشتیبانی خواهد کرد.

1399/03/01
|
09:16
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ دکتر محمدعلی شیری زاده، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه " آوای قانون " با موضوع بایسته‌های حقوقی و قانونی در بازار بورس درباره سوالات مخاطبان توضیحاتی را ارائه دادند که در ادامه می‌خوانید؛

*** آوای قانون: در شرایط فعلی که مردم به دلیل آزادسازی سهام عدالت بیشتر به بورس مراجعه می‌کنند آیا نهادی برای رسیدگی به شکایات آنها وجود دارد؟

دکتر شیری زاده: در معاونت حقوقی بورس بخشی تحت عنوان اداره رسیدگی به شکایات حقوقی وجود دارد که وب سایتی به منظور دریافت اعتراضات مردم راه اندازی کرده است. از این رو افرادی که زیادن دیده هستند یا تخلفی را مشاهده کرده‌اند می‌توانند سوال یا شکایت خود را ثبت کنند. شرکت‌های بورسی موظفند به صورت مکانیزه به مردم پاسخ دهند. شکایاتی که جنبه تخلف داشته باشد پالایش می‌شوند. این واحد در مسیر رسیدگی به جرایم و حتی در پیگیری‌های کیفری مسائل و مراحل را رصد و پیگیری می‌کند .

*** آوای قانون: ارتباط میان بخش حقوقی بورس و قوه قضاییه چگونه برقرار می‌شود؟

دکتر شیری زاده: بر اساس ماده 52 قانون بازار اوراق بهادار سازمان مکلف است مواردی که در قانون تحت عنوان جرایم تعریف شده است را به مراجع قضایی زیر صلاح اعلام کند و حتی به عنوان شاکی، شکایت را ثبت و پیگیری کند. از سال 85 تا کنون این موارد به صورت مداوم به دستگاه قضا اعلام شده است و خوشبختانه این سازمان دارای شعب تخصصی در مجتمع ویژه اقتصادی است چرا که بحث بورس تخصصی است و نباید در بخش‌های مختلف پراکنده باشند.

در این ماده حتی‌شان شاکی نیز پیش بینی شده است، به طوری که بخش حقوقی بورس شکایت را ثبت می‌کند و در تمام مراحل بازپرسی حضور دارد و از آنجایی که تمام اتفاقات در سامانه‌ها رخ می‌دهد، جمع آوری مستندات بدون مشکل خواهد بود و در صورت نیاز ارائه خواهد شد. همچنین در مرحله دادسرا، دادگاه بدوی و تجدید نظر هم شعب تخصصی وجود دارد و این موارد به صورت تخصصی رسیدگی می‌شود.

*** آوای قانون: در قانون بودجه سال 99، دولت مجوز ورود شرکت‌های دولتی به بورس را دریافت کرده است. اگر دولت شرکت‌هایی که از نظر سود، قیمت گذاری یا سهام دچار مشکل هستند را واگذار کند چه نهادی باید مردم را در این باره آگاه کند و چه سازمانی ناظر بر ضررهای احتمالی مردم است؟

دکتر شیری زاده: اساسا تمام واگذاری‌ها فرآیندهای کارشناسی و نظارت را طی می‌کنند و بسیار به ندرت چنین اتفاقی رخ خواهد داد. اگر فرض کنیم که چنین موردی پیش آید سازو کارهای آن موجود است. در واقع نهادهایی در بازار سرمایه وجود دارند که مردم می‌توانند از طریق آنها اقدام کنند. در ماده 43 قانون بازار اوراق بهادار به صراحت بیان شده است " چنانچه مشکلی در فرآیند واگذاری وجود داشته باشد از طرف هیئت داوری یا هیئت مدیره بورس‌ها قابل پیگیری و طرح شکایت است ".

*** آوای قانون: افرادی که از بورس اطلاعات کافی ندارند اما علاقمند به فعالیت اقتصادی در این عرصه هستند، چگونه باید وارد این بازار شوند که در دام سودجویان گرفتار نشوند؟

دکتر شیری زاده: در حال حاضر فعالین زیادی در بازار سرمایه حضور دارند و طیف گسترده‌ای از مردم به بورس تمایل پیدا کرده‌اند. درصدی از این افراد معامله گرهای حرفه‌ای بوده‌اند که از مدت‌ها پیش در این بازار بوده‌اند که از روش‌های تحلیل تکنیکال یا فاندمنتال استفاده می‌کنند اما با هجمه گسترده‌ای که در حال حاضر به سمت بورس شکل گرفته است مردم نمی‌دانند چه سهمی خوب است. متاسفانه برخی تازه وارد‌ها در دام کانال‌های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی می‌افتند. این سودجویان با وعده سینگال‌های طلایی و معرفی سهام‌های سودده، از کسانی که آگاهی لازم در باره بورس ندارند، مبالغ زیادی پول درخواست می‌کنند.

بخش حقوقی و انتظامی بورس، به سیستم‌های مانیتورینگ مجهز است که پشت صحنه تمام معاملات را می‌بیند و بررسی می‌کند. به عنوان مثال ادمین یک کانال پرطرفدار به افراد عضو خود می‌گوید فردا ساعت 11 سهام شرکت "الف " را خریداری کنید و خود او در همان ساعت در سمت عرضه قرار می‌گیرد. درواقع مردم را به سمت و سوی مختلف هدایت می‌کنند و خودشان در سمت دیگر منتفع می‌شوند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی