بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس اقتصاد خودرو گفت: افزایش فساد و رانت در شبکه توزیع خودرو

یک کارشناس بازار خودرو اظهار داشت: قیمت‌های دستوری اعلام شده خودروها قابلیت اجرا ندارند و باعث می‌شوند تا شفافیت بازار به شدت کاهش و فساد و رانت در شبکه توزیع افزایش پیدا کند.

1399/03/03
|
16:07
|

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو در ارتباط تلفنی با برنامه رویداد، گفت: قیمت‌های دستوری اعلام شده خودروها قابلیت اجرا ندارند و باعث می‌شوند تا شفافیت بازار به شدت کاهش و فساد و رانت در شبکه توزیع افزایش پیدا کند.

وی افزود: قیمت‌های اعلام شده خودرو با قیمت‌های جاری در بازار فاصله زیادی دارند و بیشتر از 140 درصد تفاوت میان این دو نرخ وجود دارد. اگر سامانه پیش فروش باز شود، چند میلیون تقاضا روانه بازار می‌شود و قابلیت تحویل این میزان خودرو وجود ندارد.

وی ادامه داد: اگر در این شرایط قرار باشد پراید 30 میلیون تومان به فروش برسد تقاضای کم تر از دو روز بازار تامین می‌شود.

فربد زاوه افزود: هیچ عقل سلیمی به انسان فرمان نمی‌دهد که پراید را 30 میلیون بفروشد و از طرفی دیگر 80 میلیون همان پراید را بخرد. هر زمان که مصوبان طرح قیمت گذاری دستوری خودرو دارایی‌های خود را زیر قیمت فروختند می‌تواند انتظار داشته باشند که مردم هم همین کار را بکنند.

این کارشناس اقتصاد خودرو توضیح داد: اختلاف قیمت اعلام شده با قیمت بازار باعث می‌شود تا فسادهای مالی متعددی در کشور ایجاد شوند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی