بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحریم ها مانع ایفای نقش ایران برای صادرات گاز است

به گفته عضو اتاق ایران یکی از مهم‌ترین چالش های کنونی تحریم ها هستند و بدین دلیل، بازیگر اصلی در صادرات نیستیم.

1399/03/07
|
08:55

به گزارش میز "بین الملل" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ صالحی با اشاره به اینکه ترکیه با ترمیم خطوط لوله انتقال گاز از ایران به این کشور مخالفت کرده است، گفت: پس از آسیبی که به خطوط لوله وارد و صادرات گاز به ترکیه متوقف شد، پیش‌بینی می شد که با انتقال گاز مخالفت کنند زیرا ترک ها گاز مورد نیازشان را از روسیه تأمین می کنند.

وی اشاره کرد: چند سال پیش با توجه به اینکه قیمت ارائه شده توسط ایران برای انتقال گاز مناسب بود، ترک ها تصمیم گرفتند فقط از یک منبع و یک کشور گازشان را به این کشور انتقال ندهند و به همین جهت با ایران قرارداد بستند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران از قراردادهای جدید گازی ترکیه با دیگر کشورها گفت و اظهار کرد: از سوی دیگر در سال های اخیر، ترکیه پروژه خطوط لوله انتقال گاز را از دریای سیاه به طول 920 کیلومتر کشیدند.

وی با اشاره به اینکه ترکیه در حال تبدیل شدن به یکی از بازیگران گاز در منطقه است، گفت: با وجود آنکه ترکیه اختلافاتی با روسیه داشت اما در حوزه گازی با این کشور به توافق رسیدند.

صالحی درباره چالش های ایران برای دستیابی به سهم واقعی خود از انرژی به ویژه گاز بیان کرد: یکی از مهم‌ترین چالش ها تحریم ها هستند زیرا با وجود آنکه ایران رتبه نخست گازی در جهان را دارد، اما نتوانسته ایم به دلیل تحریم، بازیگر اصلی در این حوزه باشیم. تحریم در کنار مشکلات سیاسی که در خاورمیانه وجود دارد باعث شد حتی صادرات گاز که به پاکستان آغاز شده بود، متوقف شود.

وی درباره راهکارهای دور زدن تحریم ها تصریح کرد: دولت باید گاز را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و آن‌ها برای صادرات نیز می توانند اقدام کنند. اساساً کار بخش خصوصی همین است اما دولت ها هیچ‌گاه تاجران خوبی نبودند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به صادرات برق به عراق اشاره کرد و گفت: صادرات برق به عراق در حالی صورت می گیرد که به واسطه تحریم، آن‌ها به راحتی پول ها را به ایران باز نمی گردانند درحالی‌که اگر کار در دست بخش خصوصی بود، این مشکلات وجود نداشت.
انتهای پیام/


دسترسی سریع
بدون خط خوردگی