بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

بازنگری در حقوق کارگران در هاله‌ای از ابهام

علی خدایی گفت: دولت به این نتیجه نرسیده که بخواهد در زمینه حقوق کارگران بازنگری کند.

1399/03/07
|
12:15

به گزارش میز "کارگری" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ علی خدایی در برنامه «بدون خط خوردگی» یکی از چالش های کارگران در سال جاری را تعیین حداقل دستمزد عنوان کرد و گفت: جلسات امسال متأسفانه با اجماع سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت پیش نرفت و نهایتاً به عنوان گروه کاری متقاعد نشدیم حقوق تعیین شده با توجه به شرایط فعلی و قوانین دستمزد، درست است و به همین جهت صورت‌جلسه توسط گروه کارگری امضا نشد.

وی درباره اتفاقاتی که پس از جلسه تعیین دستمزد رخ داد اظهار کرد: گروه کارگری به نمایندگی از کارگران بر اساس روال قانون، شکایتی را در دیوان عدالت اداری برای ابطال این مصوبه ثبت کرده است. البته پس از جلسه تعیین دستمزد، پیگیری های زیادی توسط مسئولین انجام شد و در این راستا نمایندگان مجلس با 182 امضا درخواست بازنگری کردند و سازمان بازرسی و قوه قضائیه نیاز به اصلاح را مورد تأکید قرار دادند.

نماینده کارگران در شورای عالی کارگران در عین حال بیان کرد: علی رغم تمام تاکیداتی که دستگاه های مختلف درباره ناعادلانه بودن دستمزد کارگری مطرح کردند، دولت هنوز متقاعد نشده بازنگری در دستمزد انجام دهد. تنها یک جلسه برای اصلاح حق مسکن کارگران انجام شد که همان جلسه هم لغو شد.

وی اشاره کرد: بر اساس ماده 167 قانون کار و آئین نامه مربوطه، متولی تشکیل جلسات شورای عالی کار دولت و وزارت کار و رفاه اجتماعی است و گروه کارگری و کارفرمایی در این زمینه اختیاری ندارند. بنابراین مطالبه کارگران از دولت، تشکیل هرچی سریع‌تر این جلسات است.

خدایی با تصریح بر اینکه می توان با گفت و گو و مذاکره بیشتر، موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران را حل کرد، اظهار کرد: به نظر می رسد دولت به این نتیجه نرسیده که بخواهد در زمینه حقوق کارگران بازنگری صورت دهد.

نماینده کارگران در شورای عالی کارگران در خصوص وضعیت دستمزد کارگران در دو ماه گذشته گفت: برخی تلقی می کنند حقوق کارگران بلاتکلیف است درحالی‌که تمام کارگاه ها و کارفرمایان مکلف هستند به نامه ای که وزارت کار بابت افزایش مزد سال 99 منتشر کرده، عمل کنند. بر اساس این مصوبه، 21 درصد پایه حقوقی افزایش یافته است یعنی حداقل مزد یک میلیون و 835 هزار تومان تعیین کرده و باید از فروردین اجرا می شد.
انتهای پیام/


دسترسی سریع
بدون خط خوردگی