بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

کرونا در امریکا| تبعیض نژادی همیشه قربانی می گیرد

ایزدی با اشاره به تبعیض کرونایی در ایالات متحده گفت: 70 درصد فوت شدگان آمریکایی، سیاه پوست هستند و این به دلیل نژادپرستی ساختاری در آمریکا است.

1399/03/12
|
13:39

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مسئله تبعیض نژادی در آمریکا و اعتراضات گسترده در این کشور با دکتر فوأد ایزدی استاد دانشگاه تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ایزدی با اشاره به اینکه 13 شهر در ایالات متحده آمریکا درگیر اعتراضات شده است، گفت: در آمریکا ایالت ها گارد ملی دارند که در سطح فدرال و کشور هستند. به عنوان نمونه در مینه سوتا که این اعتراضات از آنجا آغاز شد، 13 هزار نفر گارد ملی دارد و فرماندار آنجا اعلام کرده بود برای سرکوب اعتراضات مجبور به استفاده از گارد ملی است.

وی خشم موجود در آمریکا علیه نژادپرستی را گسترده و عمیق دانست و عنوان کرد: دلیل این خشم بزرگ، گسترده و عمیق بودن نژادپرستی در آمریکا است و نتیجه این نژادپرستی، وضعیت فعلی است که در سه روز گذشته تظاهرات بسیار بزرگی را در پی داشته است.

این استاد دانشگاه درباره ابعاد تظاهرات در آمریکا بیان کرد: کیفیت و کمیت اعتراضات بسیار زیاد است به طوری که در یک شهر 500 نفر دستگیر شده است و پلیس از گلوله های پلاستیکی استفاده می کند. از سوی مقابل، تظاهرات کنندگان نیز خشم خودشان را با روش های مختلف ابراز می کنند و این نشانه یک درد بزرگ در جامعه آمریکا است.

این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به اینکه اجداد سیاه پوستان فعلی در آمریکا، به زور از آفریقا به این سرزمین آورده شدند، گفت: در این 400 سال هنوز جمعیت سیاه پوست در آمریکا به عنوان شهروند درجه یک حساب نمی شود.

وی به نتیجه این اعتراضات اشاره و اظهار کرد: دولت های آمریکا در طول سالیان در سرکوب تظاهرات علیه نژادپرستی موفق بوده‌اند و ممکن است این اعتراضات را نیز سرکوب کنند اما اصل ماجرا پایان نخواهد پذیرفت چون مشکل نژادپرستی در آمریکا ریشه دار است. این مشکلات ساختاری در تمام بخش ها سر باز می کند؛ به عنوان نمونه در داستان کرونا بیش از 100هزار نفر در آمریکا بر اثر کرونا فوت شده‌اند و در بعضی از شهرها، بیش از 70 درصد از فوت شدگان آمریکا سیاه پوست هستند و این به دلیل نژادپرستی ساختاری در آمریکا است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی