بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: روابط رژیم صهیونیستی با سودان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

سعدالله زارعی بیان کرد: اسرائیلی‌ها قصد دارند با ژنرال برهان نخست‌وزیر جدید سودان ارتباطات جدیدی را بنا کنند اما این روابط در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

1399/03/13
|
12:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط خود با کشورهای آفریقایی با دکتر سعدالله زارعی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سعدالله زارعی با بیان اینکه برقراری ارتباط سیاسی و اقتصادی رژیم صهیونیستی با بعضی از کشورهای آمریکایی مخصوصاً کشورهای شاخ آفریقا، از 25 سال پیش در دستور کار این رژیم قرار داشته است، درباره ماهیت این روابط گفت: اقتصاد اولویت اصلی این روابط است به این معنا که اسرائیل تلاش کرده در آفریقا برای محصولات خود بازاری دست و پا کند.

وی افزود: در این دوران، تلاش‌هایی صورت گرفته تا روابط اسرائیل با کشورهای آفریقایی مخصوصاً کشورهای اصلی این قاره، جنبه راهبردی پیدا کند یعنی همه جانبه شود و دارای ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی باشد. البته در این حوزه اسرائیلی‌ها علی رغم تلاش‌های زیادی که انجام داده‌اند، چندان موفق نشده‌اند.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: در حال حاضر رابطه رژیم صهیونیستی با مصر یک رابطه استراتژیک و همه جانبه نیست درحالی‌که بیشترین سابقه ارتباط اسرائیل با کشورهای آفریقایی، در رابطه با مصر بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره ارتباط اسرائیل با سودان در این ایام گفت: اسرائیلی‌ها در این خصوص جار و جنجال زیادی ایجاد کرده‌اند و وانمود می‌کنند یک روابط رو به گسترش و حساسی با سودان دارند و دلیل آن نیز این است که در بین کشورهای آفریقایی در طول 50 سال گذشته سودانی‌ها همیشه در نقطه مقابل اسرائیل و مرکز فعالیت‌های جریانات مقاومتی علیه این رژیم بوده‌اند. به همین جهت اسرائیل در طول سالیان گذشته مناطقی در خارطوم پایتخت سودان را بمباران کرده‌اند.

وی در خصوص ارتباط اسرائیل با سودان تصریح کرد: اسرائیلی‌ها قصد دارند با نخست‌وزیر جدید سودان یعنی ژنرال برهان ارتباطات جدیدی را بنا کنند اما واقعیت این است که این روابط در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و بسیار بعید است رابطه چندان مؤثری ایجاد شده باشد زیرا سودانی‌ها نسبت به رژیم صهیونیستی حساس هستند. این حساسیت هم در سطح مردم و هم در سطح سیاسیون است.

زارعی در عین حال اشاره کرد: اسرائیلی‌ها در 25 سال گذشته در سطح اقتصادی به ویژه نفت و گاز و همچنین استفاده از برخی امتیازات از جمله استفاده از سواحل کشورهای آفریقایی، امتیازات را به دست آورده است اما در سطح سیاسی آن‌ها نیاز به یک جنجال جهت عادی نشان دادن روابط خود با کشورهای جهان به ویژه کشورهای جهان اسلام دارند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی