بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده مجلس یازدهم: اصلاح قانون بانک مرکزی، مدیریت حجم نقدینگی و تقویب بازار سرمایه از اقدامات مجلس یازدهم خواهد بود

پور ابراهیمی بیان کرد: در کنار اصلاح قانون بانک مرکزی، مدیریت حجم نقدینگی و تقویب بازار سرمایه از دیگر اقدامات مجلس یازدهم خواهد بود.

1399/03/13
|
14:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص انتظار برای اصلاحات اساسی با توجه به ترکیب جدید مجلس شورای اسلامی با دکتر پور ابراهیمی نماینده مجلس یازدهم به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پور ابراهیمی با تصریح بر اینکه برای انجام اصلاحات اساسی در کشور یکسری اقدامات کوتاه مدت و اقدامات میان بلند باید در دستور قرار گیرد، گفت: برنامه‌های بلند مدت نیز می‌تواند در دستور کار قرار گیرد زیرا برنامه هفتم توسعه در مجلس یازدهم بررسی خواهد شد.

وی درباره اقدامات ضروری در حوزه کوتاه مدت اظهار کرد: نخستین اقدامی که می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم، نقش و جایگاه بانک مرکزی را در مدیریت سیاست‌های صحیح اقتصادی در بازار ارز و پول ارتقاء دهیم. یکی از معضلات اصلی مردم بعد از اشتغال، تورم است زیرا تورم به شدت در معیشت و زندگی مردم اثر منفی گذاشته است.

نماینده مجلس یازدهم درباره تورم اظهار کرد: ریشه تورم عوامل متعددی دارد اما یکی از دلایل اصلی تورم در کشور شوک‌های ارزی بود و این آثار و پیامدها را در پی داشت. بنابراین در کوتاه مدت، تمام تلاش و پیگیری مجلس باید این باشد که تقویت ارزش پول ملی را برای کاهش آثار تورمی در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه تورم در حالی هر روز افزایش پیدا می‌کند که درآمدهای مردم رو به کاهش است، عنوان کرد: تورم اساسا باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. در این حوزه نیز می‌توان اقدامات پایه‌ای مانند اصلاح قانون بانک مرکزی انجام داد.

پور ابراهیمی با تاکید بر ضرورت استقلال بانک مرکزی از دولت، بیان کرد: در کمتر کشوری مانند ایران بانک مرکزی به دولت وابسته است و این موضوع سبب معضلاتی شده است. البته این اصلاح قانون در مجلس دهم صورت گرفت و در صحن علنی نیز کلیات آن تصویب شد اما در جزئیات نیاز به زمان بیشتری داشتیم. بنابراین اصلاح قانون بانک مرکزی یکی از اقدامات اساسی مجلس یازدهم خواهد بود و پیامدهای این کار، اصلاحات ارزی و پولی است.

وی افزود: در کنار اصلاح قانون بانک مرکزی، مدیریت حجم نقدینگی و تقویب بازار سرمایه از دیگر اقدامات مجلس یازدهم در کوتاه مدت برای تقویت اقتصاد و معیشت مردم خواهد بود زیرا با این اقدامات، شاهد کاهش آثار تورمی خواهیم بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی