بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك استاد دانشگاه با اشاره به نژادپرستی در سیستم قضایی آمریكا: جمعیت 15 درصدی سیاه پوستان50 درصد زندانیان آمریکا را تشکیل می‌دهند

علیرضا کوهکن بیان کرد: سیاه‌پوستان حدودا 15 درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دهند اما 50 درصد از زندانیان آمریکا، سیاه پوستان هستند.

1399/03/13
|
15:41

برنامه «بدون‌خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تظاهرات سراسری علیه نژادپرستی در آمریکا و بحران مشروعیت با دکتر علیرضا کوهکن استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا کوهکن با اشاره به مقررات منع تردد در بیش از 45 شهر و 17 ایالت آمریکا به دلیل تظاهرات گفت: اتفاقی که در ایالات متحده آمریکا در حال رخ دادن است، از چند جنبه قابل بحث است؛ یک جنبه مربوط به قتل سیاه‌پوست آمریکایی است که بسیار فجیع بود و احساسات را جریحه‌دار کرده است.

وی افزود: امروز بر خلاف گذشته رسانه‌های اجتماعی این قابلیت را ایجاد کرده‌اند که تصویر این اتفاق را مردم بتوانند ببینند و این باعث برانگیخته شدن بیشتر احساسات می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در پی قتل شهروند سیاه پوست آمریکایی، یک جنبه سیاسی نیز ایجاد شد، اظهار کرد: این مسئله سبب شد رسانه‌های رسمی نیز موضوع قتل شهروند آمریکایی توسط پلیس این کشور را بازنشر کنند.

وی با اشاره به اینکه در ساختار سیاسی و اجتماعی ایالات متحده آمریکا، تبعیض و نابرابری در این کشور را کاملا آشکار کرده است، عنوان کرد: در خیلی از نقاط دنیا به دلیل تبلیغات گسترده رسانه‌های آمریکایی، شناخت درستی از آمریکا ندارند و این اتفاقات برای آن‌ها عجیب به نظر رسید.

کوهکن یادآور شد: در ساختار و تاریخ آمریکا مسئله تبعیض کاملا مسبوق به سابقه است و این موضوع کاملا آشکار و غیر قابل کتمان است. تبعیضات در همه بخش‌ها از جمله آموزش وجود دارد؛ به صورت محسوسی بین سفیدپوستان و رنگین پوستان تمایز قابل توجهی در این زمینه وجود دارد. سیاه پوستان حدودا 15 درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دهند اما 50 درصد از زندانیان آمریکا، سیاه پوستان هستند و احتمال زندان رفتن یک سیاه پوست بیش از 80 درصد است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی