بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده مجلس شورای اسلامی: مصوبه دولت برای قطع یارانه موالید جدید، یک اقدام ضد جمعیتی است

زهره الهیان با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر توقف ارائه یارانه به موالید جدید، بیان کرد: این مصوبه، یک اقدام ضد جمعیتی محسوب می‌شود.

1399/03/16
|
11:17

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص واکنش‌ها به مصوبه اخیر دولت برای توقف ارائه یارانه به موالید جدید با دکتر زهره الهیان نماینده مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

زهره الهیان با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر توقف ارائه یارانه به موالید جدید، تصریح کرد: این مصوبه، یک اقدام ضد جمعیتی محسوب می‌شود و این در شرایطی است که در چند سال گذشته به دلایل اقتصادی و فرهنگی با کاهش موالید رو به رو هستیم و این یک هشدار برای آینده جمعیت در ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: علی رغم سیاست‌های کلی ابلاغی جمعیت که از سال 93 توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده است، متأسفانه دولت نه تنها به سیاست‌های ابلاغی عمل نمی‌کند بلکه برخی از مصوبات دولت علیه این سیاست‌های کلی است.

نماینده مجلس شورای اسلامی به نمونه‌های دیگر از مصوبات دولت که باعث تحدید جمعیت می‌شوند اشاره کرد و افزود: در یارانه بنزین نیز، دولت مصوب کرد هر چقدر جمعیت خانواده‌ها بیشتر شود، یارانه دریافتی کاهش پیدا کند و این بر خلاف سیاست‌های فرزندآوری است. دولت باید به خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری دارند یارانه بیشتری پرداخت کنند.

الهیان با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته، هر چقدر جمیعت خانواده‌ها بیشتر شود، یارانه بیشتری نیز دریافت می‌کنند، بیان کرد: متأسفانه در ایران، دولت سیاست‌هایی که در زمینه پرداخت یارانه اتخاذ کرده، بر خلاف سیاست‌های کلی نظام است.

وی درباره مصوبه جدید دولت گفت: در این مصوبه ذکر شده است برای موالیدی که از این پس به دنیا می‌آید، با نظر وزارت تعاون و در صورت وجود منابع، یارانه پرداخت شود؛ این مصوبه در حقیقت تلاش می‌کند یک راهی باز باشد تا هر زمان دولت احساس کند منابع کم دارد، یارانه را به خانواده‌ها و زوج‌های جوانی که فرزند جدیدی به خانواده‌شان اضافه شده است، پرداخت نکند.

الهیان ادامه داد: این اقدام و مصوبه دولت برای مجلس پذیرفته شده نیست و مجلس تأکید دارد برای خانواده‌هایی که موالید بیشتری دارند به صورت تشویقی یارانه‌های بیشتری اختصاص پیدا کند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در مصوبه جدید دولت، کمیته امداد لحاظ نشده است، عنوان کرد: خیلی از خانواده‌ها تحت پوشش این کمیته قرار دارند و در این موارد، باید با نظر کمیته امداد، یارانه بیشتر و ویژه‌ای به ازای موالید جدید به این خانواده‌ها داده شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی