بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: امام(ره) یک تحول خواه بود؛ محافظه کاری مقابل تحول خواهیست

محمدصادق کوشکی امام(ره) را یک تحول خواه دانست و نقطه مقابل چنین فردی را ناظر بر تفکر محافظه کارانه تعریف کرد.

1399/03/18
|
12:50

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص مصادیق تحول خواهی در جامعه امروز با دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

محمدصادق کوشکی، امام خمینی را یک تحول خواه توصیف کرد و گفت: زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم زندگی متفاوتی نسبت به دیروز داریم که رشد کنیم؛ اگر افراد به آنچه هستند، راضی باشند، در موقعیتی که قرار دارند، دچار عدم تحرک می‌شوند و از آن نقطه جلوتر نخواهند رفت.

وی به افراد تحول خواه اشاره کرد و افزود: کسی که هر روز بهتر می‌خواهد، به وضع موجود راضی نیست و این نگاه، سبب تحول در زندگی می‌شود اما کسی که خواهان تحول نباشد، محافظه کار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به تحول خواهی در ابعاد جامعه اشاره و بیان کرد: اگر جامعه‌ای بخواهد در نقطه‌ای که قرار دارد، بایستد و نسبت به شرایط خود راضی باشد و دنبال رشد نباشد، شکست می‌خورد. طبیعی است در یک جامعه، همه چیز در آن لحظه خوب باشد و این مسئله درباره مسائل مالی و ارزش‌های الهی، دینی و انسانی صدق می‌کند.

وی با تصریح بر اینکه هر جامعه دوست دارد، امروزش بهتر از دیروزش باشد، عنوان کرد: انسان‌ها چون ناقص هستند و به همین جهت محصولات و عقل او ناقص است.

کوشکی با بیان اینکه جامعه‌ای که انسان‌ها را می‌سازند، هم دارای نکات مثبت و هم دارای نکات منفی است، اظهار کرد: انسان‌ها و جوامع به دنبال این هستند که نکات منفی را کم و به نکات مثبت اضافه کنند. انسان‌ها هر روز نسبت به دیروز بیشتر می‌فهمند اما به نسبت فردا کمتر می‌فهمند و هنگامی که فردا برسد، متوجه می‌شویم کارهایی که امروز کرده‌ایم چند اشتباه داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تحول خواهی را فهمیدن اشتباه دیروز انسان‌ها دانست و گفت: انسان موجودی است که دانش امروز او به نسبت دیروزش، توسعه یافته تر است اما نسبت به فردا توسعه کمتر دارد و تحول خواهی یعنی همیشه متوجه نقص درونی خود باشیم.

وی افزود: منشا نقص درونی انسان در محصولات انسانی است و این محصولات می‌تواند یک کالا و یا یک فکر و اندیشه باشد یعنی جامعه‌ای که ساخته‌ایم باشد.

وی تحول را برداشتی دیگر از انقلاب دانست و اشاره کرد: انقلاب به معنی دگرگونی و تلاش برای بر هم زدن وضع موجود برای رسیدن به یک وضع مطلوب است. البته نمی‌توان هر روز در جامعه انقلاب کرد و فقط یک بار این اتفاق رخ می‌دهد و پس از آن، تغییرات را به صورت روزانه انجام می‌دهیم تا در جامعه نیاز به انقلاب نباشد. جامعه‌ای که هر روز در آن تحول رخ ندهد، دچار یک بن بست می‌شود که در نهایت مجبور به انقلاب می‌شود و نمونه آن انقلاب 57 بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی