بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، باهدف اثرگذاری در انتخابات2020

کارشناس بین الملل گفت: ترامپ تلاش از تحریم تسلیحاتی بعنوان برگ برنده در انتخابات2020 استفاده کند.

1399/03/28
|
08:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تلاش آمریکا برای جلوگیری از پایان تحریم تسلیحاتی ایران علی رغم خروج از برجام با محمد قادری کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

قادری با بیان اینکه بر اساس مفاد برجام، در تاریخ 26 مهرماه امسال، بند پایان تحریم تسلیحاتی ایران اجرا می شود، گفت: ایالات متحده آمریکا از مدتی پیش برای اینکه فشار همه جانبه خود را هم بر ایران و هم بر کشورهای دیگری که با ایران در موضوعات مختلف همکاری می کنند، ادامه دهد، شرط تداوم برجام را عدم اجرای این بند عنوان کرد.

وی اشاره کرد: طرح آمریکا با واکنش هایی از دیگر اعضای 5+1 که در برجام حضور داشتند، مواجه شد و استدلال آن‌ها و همچنین ایران این است که آمریکا اساساً از اردیبهشت سال 98 به این سمت که از برجام خارج شد، نمی تواند مدعی باشد و امکان ارائه درخواست طبق برجام را ندارد.

این کارشناس مسائل رسانه با اشاره به اینکه آمریکا در چند جبهه مسئله تحریم تسلیحاتی ایران را پیش می برد، عنوان کرد: قصد آمریکا از این اقدامات گروکشی در برابر اروپا است. موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت هسته ای ایران است که در گزارش خود ایران را محکوم به ایجاد دسترسی های جدید برای بازرسی کرده است.

وی گزارش و درخواست جدید آژانس را طبق مانیفست و اساسنامه، یک درخواست سیاسی و غیر حقوقی دانست و عنوان کرد: ایالات متحده آمریکا بر اساس اسناد ادعایی و جعلی که رژیم صهیونیستی مدعی است از ایران سرقت کرده و به دست آورده، تلاش دارد طرف های دیگر مانند چین و روسیه را در یک دوراهی قرار دهد تا آن‌ها قبول کنند ایران دسترسی های جدید برای آژانس ایجاد می کند و یا آنکه بپذیرند تحریم های تسلیحاتی ایران در برجام باید ادامه داشته باشد.

قادری با تصریح بر اینکه آمریکا در حال انجام یک بازی چند وجهی است، گفت: ترامپ تمام تلاش خود را می کند در موضوعاتی که نتوانسته است پرونده خود را در سیاست خارجی ببندد، به عنوان یک برگ برنده برای انتخابات 2020 نزد افکار عمومی آمریکا مطرح کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی