بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس بازار مسكن: دریافت 20 درصد قیمت روز مسکن به عنوان مالیات خانه خالی ضروری است

ایلاتی با تأکید بر اینکه باید نرخ اخذ مالیات برای خانه‌های خالی اصلاح شود، عنوان کرد: پیشنهاد دادیم نرخ 20 درصد ارزش روز ملک برای این امر در نظر گرفته شود.

1399/04/01
|
16:55

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص جزئیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی با فرشید ایلاتی کارشناس بازار مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرشید ایلاتی با اشاره به ماده 54 اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 1394، درباره جزئیات قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی توضیح داد و گفت: بر اساس این قانون، در سال نخست، خانه‌هایی که خالی هستند، معاف از مالیات خواهند بود. سال دوم به اندازه یک دوم اجاره بهای آن خانه مالیات دریافت خواهد شد. برای سال سوم معادل اجاره مالیات دریافت می‌شود و هر سال یک دوم به این عدد اضافه خواهد شد.

وی با تصریح بر اینکه میزان عددی که برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی در نظر گرفته شده است، به هیچ وجه بازدارنده نیست، اظهار کرد: اگر این قانون اعمال شود، صاحب خانه‌ها، این عدد را از مستاجرها دریافت خواهند کرد. همچنین دولت شماره چهار رقمی 1526 را اعلام کرده است تا مردم به کمک دولت بیایند و خانه‌های خالی محله‌های خودشان را به دولت معرفی کنند تا مشمول مالیات شوند. این موضوع نشان می‌دهد دولت عملاً مکانیزم اجرایی برای این طرح وجود ندارد.

کارشناس بازار مسکن با تأکید برای اینکه باید نرخ اخذ مالیات برای خانه‌های خالی اصلاح شود، عنوان کرد: پیشنهاد داریم نرخ 20 درصد ارزش روز ملک برای این امر در نظر گرفته شود زیرا عدد بالا نمی‌تواند به مصرف کننده و مستأجر منتقل شود. دریافت مالیات 20 درصد از خانه‌های خالی باید به صورت شش ماهه و روزشمار اخذ شود.

وی ادامه داد: نباید یک سال منتظر ماند تا سال مالیاتی ملک سر برسد و سپس آن مالیات را از آن اخذ کنیم و در دوره‌های 6 ماهه و کوتاه تر اخذ شود. اطلاعات ثبت اطلاعات در سامانه کُد رهگیری وجود دارد و اگر مالکی به هر دلیلی نخواهد با مستأجر خود تمدید کند، به فاصله‌ای که مستأجر جدید بیاید، خانه خالی محسوب می‌شود و به همان تعداد مالیات باید برای آن‌ها اخذ شود. این باعث می‌شود صاحب خانه‌ها زودتر خانه‌ها را اجاره دهند؛ نه اینکه دو ماه صبر کنند تا یک مستأجر با عدد بالاتر مراجعه کند.

ایلاتی با اشاره به اینکه قانون مالیات‌های مستقیم سامانه املاک و اسکان را مصوب کرده است، عنوان کرد: برای اینکه قانون اخذ مالیات اجرایی شود، فرض بر این است که تمام خانه‌ها در کشور خالی هستند مگر اینکه خلاف آن اثبات شود. اگر مسیری غیر از این را برویم، باز هم قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی اجرا نخواهد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی