بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

ایران و افغانستان در مسیر حل اختلاف

نوذرشفیعی درباره اهمیت و تأثیر سفرهیئت دیپلمات افغانستانی به ایران گفت: این مسئله از نظر روانی برای ایران و افغانستان مهم و اثرگذار است.

1399/04/03
|
09:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سفر هیئت دیپلماتیک افغانستان به ایران با نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

نوذر شفیعی از روابط قدیمی ایران و افغانستان گفت و درباره سفر هیئت دیپلماتیک افغانستان به ایران اظهار کرد: این سفر دو بار معنایی خیلی خوب برای هر دو کشور دارد. بر خلاف تلاش هایی که صورت می گیرد تا روابط بین افغانستان و ایران خدشه دار شود، تدبیر مقامات دو کشور بر این قرار گرفته است که روابطشان تحکیم شود و این موضوع در بیان وزیر خارجه ایران و سرپرست وزارت خارجه افغانستان تأکید شده است.

وی دوری دو کشور را باعث عدم وجود درک درست از دیدگاه های دو طرف دانست و گفت: در چنین شرایطی سوء تفاهم ها بین افغانستان و ایران بیشتر می شود و به همان میزان نیز سوء استفاده دشمنان از این مسائل افزایش پیدا می کند.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره اهمیت و تأثیر سفر هیئت دیپلمات افغانستانی به ایران تصریح کرد: وقتی موضوعات از نزدیک پیگیری می شود، تمام مواری که باعث اختلاف شده است، حل می‌شوند و این مسئله از نظر روانی برای ایران و افغانستان مهم و اثرگذار است.

وی در عین حال از ضرورت اهتمام جدی و بیشتر برای برطرف کردن مسائل و مشکلات ایران و افغانستان در حوزه عمل گفت و بیان کرد: مسائل و مشکلات دو کشور مشمول گذشت زمان شده است و همیشه صحبت از تلاش برای برطرف کردن آن‌ها بوده اما متأسفانه برطرف نشده است و در نتیجه پیامدهای ناگواری نیز ممکن است به وجود بیاید.

شفیعی به برخی از این مشکلات اشاره کرد و افزود: افغانستان پاسگاه های مرزی خود را تخلیه کرده است و ایران مجبور است همه مسئولیت های امنیت مرزی را یک طرفه بر دوش بکشد. یک طرفه نمی توان مرزها را کنترل کرد، ضمن اینکه عوامل تهدیدزا در آن سوی مرزها و در خاک افغانستان زیاد است.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه برادران افغانستانی بدون رعایت شرایط قانونی از مرزها وارد ایران می شوند، اظهار کرد: در 40 سال گذشته میزبان حداقل سه میلیون مهاجر افغانی بوده ایم و طی این مدت 520 هزار نفر رایگان تحصیل کرده اند. همچنین در این مدت 22 هزار دانشجوی اهل افغانستان رایگان تحصیل کرده‌اند و بخش قابل توجهی از شرایط کار ایران در اختیار دوستان افغانستانی بوده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی