بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل رسانه: ایجاد جو منفی و بحران آفرینی در خصوص گرانی ارز، دستورالعمل رسانه‌های بیگانه است

حسن عابدینی گفت: بازار ارز یکی از مسائلی است که رسانه‌های فارسی زبان بیگانه به آن می‌پردازند و با دامن زدن به این اخبار سعی در ایجاد جو منفی در داخل کشور دارند و به این شکل بحران آفرینی می‌کنند.

1399/04/05
|
09:22
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص رصد رسانه‌های فارسی زبان بیگانه با دکتر حسن عابدینی کارشناس مسائل رسانه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسن عابدینی با اشاره به انتشار کتاب جان بولتون گفت: انتشار این کتاب بخشی از پرده‌های درون کاخ سفید را کنار زد و نشان داد تصمیم گیری‌ها در کاخ سفید بر اساس عقلانیت نیست.

وی افزود: قسمت‌هایی از این کتاب که در مورد ایران بود مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و به عنوان مثال در شبی که پهپاد آمریکایی توسط نیروهای مسلح ایران هدف قرار گرفت، آمریکایی‌ها قصد حمله نظامی داشتند اما دونالد ترامپ مخالفت کرد زیرا از تبعات گسترده آن نگران بود.

این کارشناس مسائل رسانه درباره دیگر سوژه رسانه‌های فارسی زبان بیگانه در هفته گذشته بیان کرد: در کمیسیون امنیت ملی موضوع تعلیق پروتکل الحاقی مطرح شد که این موضوع توجه رسانه‌ها را برانگیخت. مجلس شورای اسلامی در واکنش به بدعهدی کشورهای اروپایی تصمیم گرفته است پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورد. رسانه‌های بیگانه تلاش داشتند ایران را از انجام این اقدام باز دارند که البته ایران به صورت داوطلبانه این پروتکل را عملیاتی کرده بود.

وی ادامه داد: اگر تعلیق پروتکل الحاقی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای بیاورد، یک امر قانونی محسوب شده و خروج از برجام تلقی نمی‌شود.

عابدینی به موضوع مرگ قاضی منصوری به عنوان یکی دیگر از سوژه‌های رسانه‌های بیگانه فارسی زبان اشاره و اظهار کرد: طی یک هفته این مسئله با فراز و فرودهایی، همچنان در دستور کار رسانه‌های بیگانه فارسی زبان قرار دارد. در حقیقت آن‌ها تلاش می‌کنند به گونه‌ای نسبت به مرگ قاضی منصوری ابهام آفرینی کنند.

کارشناس مسائل رسانه در ادامه عنوان کرد: یکی از موضوعات دیگری که در هفته گذشته مطرح شد، آمادگی مادورو برای گفتگو بود. رسانه‌های بیگانه فارسی زبان تلاش داشتند در صداقت مادورو در روابط خود و کشور ونزوئلا با جمهوری اسلامی ایران تردید ایفا کنند. البته پس از چند روز مشخص شد واقعیت چیز دیگری است و مادورو در صدد گفتگو با آمریکا نیست.

عابدینی افزود: بازار ارز و دلار همچنان یکی از مسائلی است که رسانه‌های فارسی زبان بیگانه به آن می‌پردازند و در واقع با دامن زدن به این اخبار سعی در ایجاد جو منفی در داخل کشور دارند و به این شکل بحران آفرینی می‌کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی