بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم، نفت و دلار دلایل گرانی ارز

محسن زنگنه درباره دلایل گرانی ارز اظهارکرد: تحریم و عدم فروش نفت و سفته بازی و فروش دلار در بازار غیررسمی ازجمله این دلایل اند.

1399/04/09
|
14:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص نابسامانی موجود در بازار ارز و تشکیل کارگروه مجلس و بانک مرکزی برای نظارت بر بازار ارز با دکتر محسن زنگنه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن زنگنه با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک مجلس و بانک مرکزی برای نظارت بر بازار ارز گفت: این اقدام حداقل کار است تا مجلس جدید با دولت و بانک مرکزی نشست مشترک برگزار کند تا بانک مرکزی اطلاعات واقعی کف میدان را در اختیار مجلس قرار دهد و طبیعتاً نمایندگان نیز باید از ظرفیت کارشناسی، قانونی و نظارتی خود استفاده و به دولت و بانک مرکزی کمک کنند. در حقیقت هدف این کارگروه نظم دادن به همکاری دو جانبه بین بانک مرکزی و مجلس است.

وی درباره دلایل تلاطم در بازار ارز اظهار کرد: یک دلیل آن عوامل واقعی و اقتصادی است زیرا کشور با تحریم مواجه و فروش نفت با مشکل رو به رو است و به همین دلیل شاهد کاهش منابع ارزی در کشور هستیم. البته سهم این دلایل در بالا رفتن قیمت ارز 50 درصد است.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی از علل کاذب به عنوان نیمی دیگر از عوامل گرانی بازار ارز یاد کرد و گفت: دلار جدا از صرافی ها و بانک مرکزی که عرضه و تقاضا در آن مدیریت می شود، در بازارهای غیر رسمی در حالی مبادله می شود که از آن با عنوان بازارهای کاغذی یاد می شود.

وی افزود: در بازارهای کاغذی 24 ساعت معامله می شود یعنی بدون اینکه پولی رد و بدل شود، یک میلیون دلار و 500 هزار دلار با مبالغ کم ریالی روی کاغذ خرید و فروش می شود و این مسئله موجبات التهاب بازار را فراهم می کند.

زنگنه در خصوص اقدامات ضروری در این حوزه بیان کرد: سفته بازی در بازار دلار یک مسئله شناخته شده در نظام اقتصاد فعلی است و باید آن را مدیریت کرد و این کاری است که همه دنیا انجام داده اند. در این زمینه نیازمند راه‌اندازی مجدد بازارهای آتی ارز هستیم و این موضوع نیازمند اصلاح قوانین و بعضی از ساختارهاست و در این بخش مجلس و بانک مرکزی می توانند به یکدیگر کمک کنند.

این نماینده مجلس از بازنگرداندن ارز توسط صادرکنندگان به کشور به عنوان عامل سوم افزایش قیمت دلار یاد کرد و گفت: صادر کننده ای که ارز خود را به کشور باز نگردانده است، فردی نیست که امنیت و صلاح مردم برای او اهمیت نداشته باشد و باید حرف ها و نکات او را شنید که اعطای گواهی سپرده ارزی مطمئن به صادر کننده یکی از راهکارهای مهم برای بازگشت ارز توسط صادرکنندگان است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی