بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تصمیم بنزینی مجلس یازدهم؛ همه مردم سهمیه می گیرند

عضو هیئت رئیسه مجلس بابیان اینکه برای رعایت عدالت اجتماعی باید یارانه بنزین در اختیار همه مردم ایران قرار گیرد، گفت: پرداخت سهمیه بندی بصورت نقدی نیست.

1399/04/15
|
13:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اصلاح سهمیه بندی بنزین با دکتر عبدالعلی رحیمی مظفری دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عبدالعلی رحیمی با اشاره به طرح مجلس درباره تغییر شیوه سهمیه بندی بنزین گفت: این طرح روز یکشنبه وصول خواهد شد و امیدوار هستیم با چکش کاری آن را اجرا کنیم.

وی درباره این طرح اظهار کرد: خیلی از خانواده های ایرانی چند خودرو دارند و از یارانه سوخت استفاده بیشتری می برند درحالی‌که برخی از خانواده ها هیچ خودرویی ندارند و طبیعتاً یارانه سوخت شامل آن‌ها نمی شود. طبیعتاً اگر بخواهیم عدالت اجتماعی را داشته باشیم این یارانه باید در اختیار همه مردم قرار گیرد.

دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره طرح اصلاح سهمیه بندی بنزین توضیح داد و عنوان کرد: در این طرح، بر مبنای کُد ملی، یارانه سوخت به صورت نقدی بر مبنای لیتر به قیمت هر ماه افزایش پیدا کند و به حساب مردم واریز می شود و بر خلاف یارانه های فعلی که چند سال است تغییری نمی کند، نخواهد بود.

وی در ادامه با تصریح بر اینکه پرداخت این سهمیه بندی به مردم به صورت نقدی نخواهد بود، درباره پیشنهاد شناور شدن قیمت سوخت بیان کرد: اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم باید در همه عرصه ها انجام شود اما زیرساخت ها اجازه این کار را نمی دهد و اساساً کشور آمادگی لازم برای انجام این کار را ندارد. در حال حاضر نیز قیمت تمام شده بنزین در ایران شش هزار تومان است و نمی توانیم قیمت تمام شده را اعمال کنیم.

رحیمی با تأکید بر ضرورت تفکیک قائل شدن بین قیمت تمام شده بنزین در داخل و با قیمت جهانی گفت: در ایران با وضعیت فعلی فروش نفت و تحریم ها قیمت تمام شده تولید بنزین حدود شش هزار تومان است اما این بدان معنا نیست که قیمت در ایران بالاتر است بلکه همچنان قیمت در کشورهای دیگر بالاتر از ایران است و هزینه های تولید نیز بیشتر می باشد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی