بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مجلس هیچ طرحی برای اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی و سهام ندارد

عضوکمیسیون اقتصادی درباره اخذ مالیات از سهام و سپرده های بانکی اظهارکرد: با توجه به اهمیت موضوع و شرایط اقتصادی کشور و شوکهای ارزی وغیرتورمی، هیچ طرحی برای اخذ مالیات سپرده وسهام نداریم.

1399/04/15
|
16:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اعمال مالیات بر سپرده های بانکی و مالیات بر سهام با دکتر محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن علیزاده درباره شایعه اخذ مالیات از سپرده های بانکی و سهام گفت: ریشه این شایعه اشتباه برداشت از یکی از گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بود. در مجلس شورای اسلامی هیچ بنایی جهت وضع مالیات برای سهام و سپرده های بانکی نداریم.

وی افزود: اولویت مجلس را بر عایدی مسکن و مستقلات گذاشته ایم و در این زمینه نیز باید به شکل آزمون و خطا پیش برویم تا مشخص شود اجرای آن برای نخستین بار چگونه پیش می رود و پس از آن می توانیم بر بازار ارز و طلا مالیات وضع کنیم اما همان‌ طور که عنوان شد، موضوع وضع مالیات بر سهام و سپرده های بانکی در دستور کار مجلس نیست و نخواهد بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه شایعه اخذ مالیات از سهام و سپرده های بانکی قبلاً توسط رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رد شده بود، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به اهمیت موضوع و شرایط اقتصادی کشور و شوک های ارزی و غیر تورمی که امروز شاهد آن هستیم، هیچ طرحی برای اخذ مالیات سپرده و سهام نداریم.

وی در خصوص مالیات بر عایدی مسکن عنوان کرد: طرح این موضوع هم در مجلس نهم و هم در مجلس دهم تهیه شده بود اما در مقاطعی با اصطکاک و اعمال نفوذ دولتی ها مواجه شد و از دستور کار خارج شد. دلیل اصلی مخالفت دولتی ها این عنوان شده است که آن‌ ها در حال تهیه طرحی مشابه هستند اما این اتفاق نیفتاد.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه مسکن باید از یک کالای سرمایه ای تبدیل به یک کالای مصرفی شود، عنوان کرد: این اتفاق با اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن می تواند رخ دهد و این موضوع در اولویت کار مجلس یازدهم قرار دارد. در حال حاضر این طرح تقدیم هیئت رئیسه شده است و مطمئناً دنبال خواهد شد.

علیزاده درباره اثرات اجرای قانون مالیات بر عایدی مسکن گفت: در صورت اجرای این طرح، هم خانه های خالی عرضه می شود و به عنوان یک کالای سرمایه ای به آن‌ نگاه نمی شود و هم اینکه دست سوداگران و سودجویان کوتاه می شود. عده ای در بازار حضور دارند که با سفته بازی و معاملات صوری قیمت ها را بالا می برند و اگر مالیات بر عایدی مسکن تصویب و اجرا شود، می تواند تا حدی جلوی این سودجویی ها را بگیرد و آرزوی مسکن دار شدن بخشی از مردم را تبدیل به امید کنیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی