بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آصفی در رادیو گفت وگو: آمریکا در پرونده هسته ای ایران دچار استیصال شده است

حمیدرضا آصفی از استیصال آمریکا در پرونده هسته ای ایران سخن گفت: اروپایی ها با فریبکاری گفتند قصد اجرای برجام را داریم اما آمریکا اجازه نمی دهد.

1399/04/18
|
12:05

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص گزینه های کشور برای ارجاع احتمالی پرونده هسته ای به شورای امنیت سازمان ملل با دکتر حمیدرضا آصفی سفیر اسبق ایران در فرانسه و سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمیدرضا آصفی درباره احتمال ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل گفت: در عالم سیاست هر اتفاقی امکان رخ دادن دارد اما حقیقت این است امکان روی دادن این احتمال بسیار اندک است زیرا ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل به لحاظ حقوقی، قانون و نرم های بین المللی هیچ توجیهی ندارد.

وی با اشاره به جلسه شورای امنیت سازمان ملل، اظهار کرد: در نشست قبل، آمریکا در صدد یارکشی بود اما ناظران و کشورهای عضو سازمان امنیت اذعان کردند نتیجه نشست برای آمریکا ویران کننده بود و حتی دوستان آمریکا نیز سمت آمریکا قرار نداشتند یعنی اگر کار به رای گیری می رسید، نیازی به وتوی چین و روسیه نبود یعنی آمریکا نمی توانست رای لازم را بگیرد.

سفیر اسبق ایران در فرانسه از استیصال آمریکا در موضوع پرونده هسته ای ایران گفت و بیان کرد: متأسفانه اروپایی ها نیز با آمریکایی ها همراهی می کنند و در چند سال گذشته با فریبکاری تلاش داشتند بگویند ما قصد داریم برجام را اجرا کنیم اما آمریکا اجازه نمی دهد.

وی اظهار کرد: حقیقت، امروز مشخص شده است و اروپا بخشی از نقشه برای جلوگیری از احقاق حقوق ایران بوده است و عملاً در مسیر آمریکا حرکت کرده است. البته آمریکایی ها قطعاً برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران برنامه های دیگری را اجرا می کنند و اروپایی ها نیز با آن‌ها همراهی خواهند کرد و به همین جهت ایران باید هوشیار باشد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ایران درباره اقدامات احتمالی ایران در مقابل فشار حداکثری آمریکا توضیح داد و عنوان کرد: مقاومت حداکثری در برابر فشار حداکثری یک انفعال محسوب می شود زیرا در این فرآیند ابتکار عمل در اختیار آمریکا خواهد بود و فشار به مردم ایران وارد می شود.

وی افزود: اگر آمریکایی ها و دوستان اروپایی آن‌ها احساس کنند فشارهایی که آن‌ها می آورند، در کنار مقاومت اقدامات دیگری انجام می دهیم، آن وقت متوجه می شوند راه آن‌ها اشتباه است.

آصفی از کارافتادن برجام گفت و تصریح کرد: نمی توان به برجام استناد کرد زیرا کارایی خود را از دست داده است و تنها یک زندگی نباتی دارد و برای جمهوری اسلامی ایران منفعتی ندارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی