بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

ابوالفضل ظهره وند: ضربه حیثیتی دیوید رنگ بر دستگاه دیپلماسی ترامپ!

دیپلمت با سابقه وزارت خارجه کشورمان در تشریح دلایل استعفای سفیر امریکا در پکن گفت: اقدام دیوید رنک با هر انگیزه ای که باشد، ضربه ای حیثیتی بر دستگاه سیاست خارجی ترامپ زده است.

1396/03/17
|
22:25

ابوالفضل ظهره وند در مصاحبه با مجله خبری تحلیلی "بدون خط خوردگی" با اشاره به اقدام رئیس جمهور امریکا مبنی بر برکناری سفرای این کشور در نقاط مختلف جهان گفت: «دستگاه دیپلماسی در هر کشوری ماموریت ها و اهداف ملی را دنبال می کند. تجارب کارشناسی در یک بازه زمانی در افراد این دستگاه اهمیت دارد که قابل جایگزینی نیست.»

وی در رابطه با تغییر گروه دیپلماسی کشورها با تغییر رویکرد دولت هایشان، اظهار کرد: «در برخی کشورها منافع ملی مغفول قرار گرفته است و در شرایط شبه کودتا به سر می برد یا فرد جدید قادر به درک شرایط موجود نیست.»

ظهره وند با بیان این توضیح نگاه بسته و غیر حرفه ای ترامپ را مورد نقد قرار داد و افزود: «این اقدامات اتفاقاتی غیر معمول است و دولتی که قادر به درک منافع ملی نباشد، چنین رخداد هایی را رقم می زند و فردی با کارکرد فرمالیته را بر سر کار می گمارد.»

این دپلمات با سابقه ی کشورمان اذعان داشت: این اقدامات ضربه ای مهلک بر امرکیا خواهد زد و آثار و پیامد های این روند در بلند مدت نمایان خواهد شد.

ظهره وند یادآور شد: در دوره ریاست جمهوری اوباما نفرات نزدیک به جرج بوش که در جنگ خلیج فارس و حمله به عراق و افغانستان نقشی پر رنگ داشتند، همچنان به کار گرفته شدند و نقش مهندسی [افکار عمومی] را در انتخابات افغانستان بازی کردند.

وی همچنین تاثیر کناره گیری دیوید رنک، سفیر امریکا در پکن بر روند کارکرد دستگاه دیپلماسی امریکا را اینگونه تشریح کرد: دیپلمات ها همواره تلاش می کنند رخداد های منفی را به فرصت تبدیل کنند؛ احتمال دارد ایشان بوی کنار گذاشته شدن را استشمام کرده باشد و [در اقدامی پیش دستانه] و با موضع اعتراضی از این سمت کنار رفته است.

ظهره وند رویکرد ترامپ در قبال توافق پاریس را بحثی مستقل دانست و ادامه داد: اقدام دیوید رنک با هر انگیزه ای که باشد، ضربه ای حیثیتی بر دستگاه سیاست خارجی ترامپ زده است.

وی خاطرنشان کرد: این کناره گیری در کشوری قدرتمند بنام چین رخ داده است و این فرد با هر انگیزه ای چنین موضعی گرفته باشد، نشان می دهد چالشی در دستگاه خارجی امریکا وجود دارد که این فرد جرأت به خرج داده و چنین موضعی را اتخاذ کرده است.

صوت "بدون خط خوردگی" را از طریق سایت رادیو گفت وگو دریافت کنید.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی