بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك دیپلمات با سابقه كشور: کاهش نظارت‌های آژانس باعث حفظ امنیت بیشتر تأسیسات هسته‌ای می‌شود

علیرضا شیخ عطار به سابقه درز اطلاعات و جاسوسی توسط برخی از بازرسین آژانس اشاره و اظهار کرد: با توجه به تهدیداتی که رژیم صهیونیستی انجام می‌دهد، کاهش نظارت‌های آژانس باعث حفظ امنیت بیشتر تأسیسات هسته‌ای می‌شود.

1399/12/08
|
09:46
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌و گو در خصوص ابعاد اجرای قانون متوقف کردن پروتکل الحاقی با دکتر علیرضا شیخ عطار دیپلمات با سابقه کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا شیخ عطار با اشاره به قانون الزام توقف تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران گفت: این قانون چند ویژگی مثبت و برجسته دارد و این ویژگی‌ها موجب تقویت دیپلماسی کشور و قدرت گیری ملت می‌شود.

وی ادامه داد: نخستین ویژگی قانون مذکور این است که مصوب مجلس منتخب مردم است و در هر سیستم دیپلماتیک شناخته شده‌ای که در دنیا وجود دارد، مصوبه مجلس لازم الاجرا است زیرا آئینه افکار عمومی است. بنابراین آنچه رخ داده است در راستای افکار عمومی و نه یک دستور از بالا به پایین بوده است.

وی به دیگر ویژگی قانون مذکور اشاره و بیان کرد: مفاد این قانون ضمن آنکه قصد دارد نقائص برجام را جبران کند، روش «بده و بستان» را رعایت کرده است. به عنوان مثال تداوم پروتکل الحاقی را منوط به آن کرده است که آمریکا بدون قید و شرط تحریم‌ها را بردارد. این مصوبه یعنی ایران ضمن اینکه هیچ‌گاه به سمت ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌رود، در عین حال اجازه زیاده خواهی برای کسانی که نقض تعهد کرده‌اند را نمی‌دهد.

این دیپلمات با سابقه کشور به سابقه درز اطلاعات و جاسوسی توسط برخی از بازرسین آژانس اشاره و اظهار کرد: کاهش نظارت‌های آژانس باعث حفظ امنیت بیشتر تأسیسات هسته‌ای می‌شود به خصوص با توجه به تهدیداتی که رژیم صهیونیستی انجام می‌دهد.

وی در ادامه به بررسی سفر گروسی و انجام یک توافق بین آژانس و دولت پرداخت و عنوان کرد: گروسی قبل از سفر به ایران در مصاحبه‌ای که در وین انجام داد، تائید کرد ایران در چارچوب قوانین ایران توافق را انجام می‌دهیم. در این توافق ایران پذیرفته است فعالیت دوربین‌های آژانس را متوقف نمی‌کنیم اما فیلم‌های آن نزد کشورمان باقی می‌ماند و اگر تا سه ماه قضیه تحریم‌ها حل شد و برجام به حالت اولیه بازگشت، فیلم‌ها را در اختیار آژانس قرار می‌دهیم اما در غیر این صورت فیلم‌ها پاک خواهد شد.

شیخ عطار درباره این توافق‌نامه گفت: معتقد هستیم این توافق با آژانس از موضع قدرت اتخاذ شده است و قرار نیست بازرسان و جاسوسان و افراد غریبه تحت عنوان نظارت به ایران ورود کنند و توطئه انجام دهند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی