بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

معاون پیشین وزارت امور خارجه كشور: قوی بودن، تنها راه ایستادگی در برابر تحریم‌ و پیشرفت اقتصادی است

رحیم پور قوی بودن را مانع اعمال قدرت و زور آمریکا بر اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: وقتی ایران در حوزه اقتصاد و تولید قوی باشد، تحریم قطعاً به ضرر خود آمریکا خواهد بود.

1400/01/18
|
13:02
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص برنامه‌ریزی مدون برای پیشرفت اقتصادی در شرایط تحریمی با دکتر ابراهیم رحیم پور، معاون پیشین وزارت امور خارجه کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابراهیم رحیم پور با تصریح بر اینکه قوی بودن عنصر و راهکاری برای زندگی با عزت است، گفت: قوی بودن اصلی است که نیاکان ما به آن اعتقاد داشتند و توصیه آن‌ها بر همین اصل بوده است. هر کشور حتی اگر با بهترین کشورهای جهان هم متحد شود اما ضعیف باشد، طبیعا مورد طمع حتی کشورهای دوست و متحدین خود قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه قدرت‌های بیرونی، وضع موجود تحریمی را برای ایران ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: اگر بخواهیم به آن ‌ها التماس کنیم تا اجازه دهند مشکلات اقتصادی را رفع کنیم قطعاً بی ثمر خواهد زیرا آن‌‌ها هیچ‌ گاه چنین اجازه نخواهند داد و تنها راه این است که قوی شویم.

معاون پیشین وزارت امور خارجه کشور به شاه به عنوان معتمد آمریکا در منطقه اشاره کرد و ضمن یاآوری سرنوشت شوم وی و بی اعتنایی آمریکا به وی بیان کرد: به نظر می‌رسد بعد از 42 اگر نتوانسته‌ایم وضعیت تولید و انسجام داخلی را بهبهود ببخشیم، یعنی دچار غفلت بوده‌ایم.

وی افزود: در دو جنگ جهانی که آلمان و ژاپن داشتند، ویرانی‌های جدیدی دو کشور داشتند اما شاهد هستیم دوباره از زیرخاکستر سر برآوردند و پیشرفت کردند به طوری که امروز آلمان اقتصاد سوم یا چهارم جهان محسوب می‌شود.

رحیم پور با تصریح بر اینکه نباید تحریم را بهانه‌ای برای مشکلات اقتصادی بدانیم، عنوان کرد: آمریکا امروز با چین هم مشکلات جدی دارد و حتی اقدام به تحریم این کشور کرده است اما شاهد هستیم اثرات تحریمی تقریباً وجود ندارد و حتی آمریکا هزار میلیارد دلار به چین بدهکار است.

معاون پیشین وزارت امور خارجه کشور قوی بودن را مانع اعمال قدرت و زور آمریکا بر اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: وقتی جمهوری اسلامی ایران در حوزه اقتصاد و تولید قوی باشد و روی پای خود بایستد، تحریم قطعاً به ضرر خود آمریکا خواهد بود. علت اینکه آمریکا تا حدودی موفق بوده است، وجود ضعف در نظم داخلی اقتصاد کشور است.

وی درباره راهکار برون رفت از ضعف موجود اقتصادی گفت: باید نیاز اقتصاد کشور به نفت و گاز را قطع کنیم و ساز و کارهایی داشته باشیم که شعارهای سال را تبدیل به عمل کنیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی