بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نایب رئیس كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: باید به تخلف رئیس جمهور در عدم ابلاغ قوانین به قید فوریت رسیدگی شود

حجت الاسلام حسن نوروزی بیان کرد: وقتی رئیس جمهور به وظیفه خود عمل نمی کند، نماینده مجلس به عنوان نماینده ملت موظف است از اهداف مردم دفاع کند و به عنوان یک حقوقدان و قاضی باید به قید فوریت به این شکایت رسیدگی شود.

1400/01/19
|
11:13
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص شکایت نمایندگان مجلس از رئیس جمهور به عنوان یکی از دستورکارهای مجلس یازدهم با حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام حسن نوروزی با اشاره به ماده یک قانون مدنی گفت: وقتی قانونی در مجلس مصوب و در شورای نگهبان تائید می شود، رئیس جمهور موظف است ظرف یک هفته این قانون را به اعضای دولت ابلاغ کند تا ضمن ابلاغ، از طریق روزنامه رسمی نیز منتشر شود.

وی افزود: اگر رئیس جمهور تخلف کرد و قانون را ابلاغ نکرد، رئیس مجلس آن را ابلاغ می کند و قانون رسمی و اجرا می شود. نماینده در چنین شرایطی حق دارد بر اساس ماده 234 به خاطر استنکاف رئیس جمهور از انجام وظیفه قانونی خود از وی شکایت کند. این شکوائیه در کمیسیون مربوطه مطرح و رای گیری می شود. پس از آن شکواییه در صحن مجلس طرح خواهد شد و در صورت رای آوردن در صحن، این شکایت به قوه قضائیه ارسال می شود.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از شکایت حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور خبر داد و بیان کرد: شکایت این نماینده مجلس از 13 مورد استنکاف رئیس جمهور است و در حال حاضر در نوبت مطرح شدن در صحن علنی شورای اسلامی است.

وی با تصریح بر اینکه اگر بخواهیم یک نظام واقعی داشته باشیم، رئیس جمهور و همه ارکان باید به وظایف خود عمل کنند، اظهار کرد: وقتی رئیس جمهور به وظیفه خود عمل نمی کند، نماینده مجلس به عنوان نماینده ملت موظف است از اهداف مردم دفاع کند. قوه قضائیه نیز به عنوان قاضی باید ورود کند و به عنوان یک حقوقدان و قاضی باید به قید فوریت به این شکایت رسیدگی شود.

حجت الاسلام حسن نوروزی ادامه داد: رئیس جمهور قانون برنامه ششم توسعه را ابلاغ نکرد. دومین قانونی که رئیس جمهور ابلاغ نکرد قانون احکام دائمی بوده است که دارای دَه ها ماده بوده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی