بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: سیاست یک بام و دو هوای ایالات متحده در مقابله با بحران سوریه

کارشناس مسایل سیاسی گفت: با توجه به شواهد موجود، به نظر می رسد ترامپ و حتی وزارت خارجه هنوز به نظریه خاصی در مورد تحولات سوریه نرسیده اند اما، سعی می کنند در بحران سوریه با روسیه تعاملاتی را داشته باشند.

1396/04/13
|
15:00
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع چشم انداز سیاسی بحران سوریه با توجه به رویکرد جدید آمریکا در انصراف از سرنگونی بشار اسد و با حضور حسین آجرلو کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسین آجرلو با اظهار به اینکه هنوز ایالات متحده سیاست مشخصی را در مقابله با بحران سوریه پیدا نکرده، گفت: از سال جدید میلادی مواضع مختلفی را هم از کاخ سفید و هم وزارت خارجه و هم نمایندگی این کشور در سازمان ملل شاهد بوده ایم. وزارت امور خارجه از ابتدا بر انصراف از سرنگونی بشار اسد تاکید داشته و به نظر می رسد ترامپ و نماینده آمریکا در سازمان ملل مواضع متفاوتی دارند.

وی افزود: همچنان ایالات متحده سیاست های قبلی خودش یعنی سیاست های محدود و حمایت های محدود در منطقه و مدیریت بحران و آشوب در سوریه را دنبال می کند.

کارشناس مسایل سیاسی خاطر نشان شد: با توجه به شواهد موجود، به نظر می رسد ترامپ و حتی وزارت خارجه هنوز به نظریه خاصی در مورد تحولات سوریه نرسیده اند. بعد از روی کار آمدن ترامپ به قدری مباحث عجیب مطرح شده که این باور را به ما داده که نباید زیاد تعجب کرد.

وی خاطر نشان شد: البته ترامپ و وزارت خارجه نشان داده اند، سعی می کنند در بحران سوریه با روسیه تعاملاتی را داشته باشند و تاکنون شاهد این تعاملات بوده ایم یعنی چالش جدی در تحولات بین المللی در بحث سوریه نداریم.

آجرلو با اشاره به اعمال مدیریت آشوب در منطقه توسط آمریکا، متذکر شد: آنها به دنبال این هستند که در این آشوب، برنده و بازنده این تحولات ایالات متحده آمریکا نباشد و برنده هم محور مقاومت نباشد. این استراتژی وجود دارد و آن را تقویت می کنند و هنوز نتوانستیم موضع خاصی را پیدا کنیم تا بتوانیم آن را تحلیل کنیم.

وی در تحلیل چشم انداز سیاسی سوریه اظهار داشت: آن چیزی که دارد به تدریج اتفاق می افتد تمام شدن کار گروه های تکفیری داعش است اما چیزی که در سوریه باقی خواهد ماند تضاد منافع قدرت های بزرگ در این کشور است که متاسفانه چشم انداز روشنی را در آینده ندارد.

کاشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه در تحولات سوریه، روس ها نشان دادند به دنبال منافع امنیتی و سیاسی خودشان هستند و نسبت به این بحران کوتاه نخواهند آمد، گفت: روس ها به این نتیجه رسیده اند که اگر سوریه را از دست بدهند ممکن است آمریکایی ها در بقیه نقاط از جمله اروپای شرقی، اوکراین و مناطقی در شمال آفریقا هم زیاده خواهی کنند و یک نوع ثبات تصمیم گیری منطقه را برای خودشان قائل هستند.

قابل ذکر است، برنامه "رویداد" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی