بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

از سوی یك كارشناس مسائل خاورمیانه انجام شد تحلیل توافق جدید آمریکا و روسیه در ارتباط با ایجاد آتش بس در سوریه

یک کارشناس مسائل خاورمیانه، با اشاره به توافق جدید روسیه و آمریکا در ارتباط با ایجاد آتش بس در سوریه اظهار کرد: در دیدار رئیس جمهور روسیه و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه 20 ، دو کشور از آتش بس جدید در سوریه خبر دادند.

1396/04/18
|
15:00

حسن لاسجردی ، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه طبق آنچه که اعلام شده این آتش بس از روز یکشنبه و از مرز جنوب غربی سوریه که مشترک با اردن و رژیم صهیونیستی است آغاز می‌شود ،تصریح کرد: طبق برخی از اخبار آمریکا و روسیه از مدت ها قبل در ارتباط با این آتش بس و تعیین مکانیزم‌های آن، نشست‌های محرمانه‌ای داشتند و در همین چارچوب در نشست 20 بعد از رسیدن به نتیجه آن را به صورت علنی اعلام کردند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: به طور حتم روسیه و آمریکا به خوبی می‌دانند که اگر توافقی در مورد کشور سومی انجام دهند، آن کشور و همسایگانش باید در جریان این موضوع باشند چرا که بدون رضایت آنها عملا توافق به نتیجه نمی‌رسد.

وی افزود: به نظر می‌رسد که با توجه به برخی از اخبار دولت روسیه با سوریه در مورد این توافق هماهنگ کرده و آمریکا نیز با اردن گفت‌وگوهایی را در این زمینه داشته است.

لاسجردی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه که پیش از این آتش بس‌ها از سوی آمریکا بیشتر در راستای تجدید قوای تروریست‌های داعش صورت می گرفت و آیا این موضوع در مورد آتش بس اخیر نیز مصداق دارد، گفت: به نظر می‌رسد که این بار موضوع عمیق‌تراز دفعات پیش است،‌ چرا که داعش در عراق مراحل آخر خود را طی می‌کند. در سوریه نیز دولت این کشور و نیروهای مقاومت به پیروزی‌های خوبی در راستای مبارزه با داعش دست پیدا کرده اند و به نظر می‌رسد هدف آمریکا از این توافق ایجاد مسیری برای خروج تروریست‌ها از این منطقه است. در واقع آمریکایی‌ها می‌خواهند مرز اردن و سوریه را حفظ کنند تا در صورت لزوم بتوانند از طریق این مرز تروریست‌ها را از این منطقه خارج کنند.

لاسجردی همچنین با اشاره به برگزاری 5 دور نشست آستانه با حضور ایران،‌ روسیه و ترکیه گفت: به نظر می‌رسد که این سه کشور در این نشست‌ها توانسته‌اند قدم‌های مثبت و کارگشایی در ارتباط با حل بحران سوریه از طریق سیاسی بردارند و ما در همین چارچوب شاهد ایجاد همگرایی نسبی بین گروه‌های غیر مسلح در سوریه برای حل این بحران هستیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی