بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: کاهش نفوذ محور مقاومت هدف تام و تمام ائتلاف عبری- عربی است

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد: کاهش نفوذ و تاثیرگذاری محور مقاومت در منطقه هدف تام و تمامی است که ائتلاف عبری- عربی و غربی دنبال می‌کند. ‌

1396/04/20
|
10:00
|

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع (استراتژی‌های آمریکا برای مهار نفوذ محور مقاومت و تلاش برای ایجاد ائتلاف عبری-عربی) در ادامه با حضور دکترسیدمرتضی کاظمی‌دینان،کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت و وگو شد.

دکتر سیدمرتضی کاظمی‌دینان گفت: اگر بپذیریم که در واقع آمریکایی‌ها بازیگردان تشکیل ائتلاف عبری- عربی هستند، بحث حفظ ثبات و امنیت متحد منطقه‌ای یعنی رژیم صهیونیستی در صدر اهداف قرار دارد و پس از آن منافع اقتصادی و امنیت انرژی مدنظرشان هست و در کنار آن کاهش نفوذ کشورهایی که به مقابله جدی با اهداف آنها می‌پردازند، یعنی ایران و سوریه و در مرحله بعد اعراب و کشورهای دیگر.

وی افزود: درباره مساله سوریه نکته‌ای مطرح است و باید گفت آمریکایی‌ها از ابتدای شکل‌گیری بحران سوریه گفتند بشار اسد باید برود و این هدف اول و آخرماست و در لفافه هم نگفتند با قاطعیت، صراحت و شفافیت. اما آنچه که در عرصه میدانی مشاهده کردیم، پیروزی‌های نظامی و دستاوردهایی که شکل می‌گیرد، باعث می‌شود که کشورها و محورهای مختلف اعم از مقاومت و یا ضدمقاومت سیاست‌هایشان را تعدیل کنند و یا بر آن اصرار بورزند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آنچه که در حال حاضر در صحنه میدانی سوریه اتفاق افتاده است، رفتن بشار اسد و فروپاشی نظام سوریه محقق نشده است. اما در این میان آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که هدف آنها نابودی داعش است. اما در عرصه میدانی کار به جایی می‌رسد که نابودی داعش و شکست آن نزدیک می‌شود، مداخلاتی صورت می‌گیرد که این امر محقق نشود.

کاظمی‌دینان عنوان کرد: گویی بازی در بحران سوریه صورت می‌گیرد که هیچ یک از این محورها به پیروزی نهایی نرسند و این‌طور نباشد که قلع و قمع نهایی صورت بگیرد. در سوریه چنین وضعیتی بارها مشاهده شده که حمله‌ای از سوی آمریکایی‌ها به ارتش سوریه صورت می‌گیرد و در واقع نمی‌گذارد که کار یکسره شود. در نهایت باید گفت کاهش نفوذ و تاثیرگذاری محور مقاومت در منطقه هدف تام و تمامی است که ائتلاف عبری- عربی و غربی دنبال می‌کند. ‌

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی