بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

پژوهشگر خانواده: رسیدن به یک فهم مشترک برای زندگی یک دانش است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به جایگاه مهم آموزش در ازدواج گفت: در برنامه ششم و در ماده 119 سازمان بهزیستی را برای آموزش مکلف کردیم تا حتما برنامه ها و آموزش هایی را برای ازدواج داشته باشند.

1396/04/24
|
12:00
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع ازدواج و راهکارهایی برای کاهش طلاق ، با حضور دکتر طاهره همیز استاد دانشگاه و پژوهشگر خانواده و دکتر سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر طاهره همیز با اظهار به اینکه آموزش مشترک، رفتار صحیح را به دنبال می آورد، گفت: آموزش در سال های آخر دبیرستان هم برای خانم ها و هم برای آقایان، بسیار مفید است برای رسیدن به یک فهم مشترک برای زندگی زوجیتی و این یک دانش است و احساس نیست. وقتی خانم ها بتوانند بحران هایی که در زندگی برایشان پیش می آید حل کنند خیلی کمک می کند.

استاد دانشگاه و پژوهشگر خانواده با اشاره به اینکه قوانین زیبایی در اسلام وجود دارد که اصلا آموزش داده نشده است با ذکر مثالی بیان داشت: خداوند در سور نساء آیه 34 وقتی می خواهد از یک خانمی در کنار زندگی مشترک با همسرش صحبت کند، می فرماید زن باید صلح آفرین باشد نه اینکه جنگنده باشد.

همچنین زن در کنار شوهرش در اوج قدرت که می تواند خانه را مدیریت کند، مدیریت همسرش را هم در بعضی از مواقع کاملا بپذیرد، چون در غیر اینصورت مرد شکسته می شود.

وی یادآور شد: معمولا شوهر برایش دو چیز خط قرمز است و دوست ندارد که به بیرون سرایت کند، یکی اطلاعات مالی و دیگری اطلاعات خصوصی خود و همسرش است که خانم ها بر این دو مورد کمتر توجه دارند. این مسایل تحکیم خانواده را از بین می برد.

همیز با اظهار به اینکه همه تشکیل خانواده می دهند اما تحکیم خانواده مهمتر است، خاطر نشان شد: ما باید تحکیم خانواده را به فرزندان مان آموزش دهیم چراکه طلاق برای این است که افراد آموزش تحکیم یافتن زندگی شان را بلد نیستند.

دکتر سمیه محمودی با اشاره به جایگاه مهم آموزش در ازدواج گفت: در مجلس در برنامه ششم و در ماده 119 سازمان بهزیستی را برای آموزش مکلف کردیم تا حتما برنامه ها و آموزش هایی را برای ازدواج داشته باشند.

آموزش از مقاطع پیش دبستانی و حتی برای افراد بزرگسال تاثیرات مثبتی را خواهد گذاشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به سازمان های مردم نهاد اشاره کرد و اظهار داشت: تاثیر سازمان های مردم نهاد از ارگان های دولتی بیشتر است و ما باید اینها را تقویت کنیم و ارگان های دولتی باید در سایه عمل کنند.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.


دسترسی سریع
بدون خط خوردگی