بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تشریح كرد : دلایل روابط حسنه ایران وعمان و تاثیر آن بر حل بحران های منطقه


یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مناسبات ایران و عمان اظهار کرد: مناسبات دو کشور دیرینه ، تاریخی و از نوع روابط حسنه است.

1396/04/24
|
15:02

حشمت الله فلاحت پیشه ، در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه عمانی‌ها به خاطر برخی از حوادث تاریخی خود را به نوعی مدیون ایران می‌دانند و همواره تلاش داشته اند که رابطه‌ای حسنه با ایران داشته باشند،‌ تصریح کرد: زمانی که شورای همکاری خلیج فارس ایجاد شد عده‌ای از اعضای این شورا تلاش کردند که به این شورا جنبه ضد ایرانی بدهند، ولی عمان همواره مانع این موضوع شده و تلاش کرده از روابط حسنه خود با ایران در عرصه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به صورت مناسب استفاده کند.

این نماینده مجلس با اشاره به بحران ایجاد شده در روابط قطر با چهار کشورعربی عربستان ، امارات ، بحرین و مصر گفت : عمان در جریان این بحران تاکنون تلاش کرده است که از میزان این تنش بکاهد، به نحوی که وضعیت بدتر از اکنون نشود؛ در همین چارچوب با ایران نیز مشورت‌ها و رایزنی‌هایی داشته و نگاه ایران را در این زمینه مدنظر قرار داده است.

وی همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال یک راهبرد امنیت منطقه‌ای بوده است ولی عربستان تلاش کرده که راهبردهای فرامنطقه‌ای را به کشورهای منطقه تحمیل کند،‌ اظهار کرد: در حال حاضر تنش در شورای همکاری خلیج فارس به میزانی بالا گرفته که موضوع تنش با ایران به کما رفته است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه با اشاره به رفت و آمدهای مقامات ایرانی و عمانی و گفت‌وگوهای مستمر آنها با یکدیگردر ارتباط با مسائل منطقه افزود: : عمان رویکرد مشارکتی سیاسی با ایران دارد و می‌داند که باید با ایران کار کرد و نظرات آن را جویا شد وقطعا چنین رویکردی در حل مسائل منطقه موثر و تاثیرگذار است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی