بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك منتقد سینما در گفتگو با رادیو گفت‌وگو: رعایت اصول اخلاقی در محصولات نمایش خانگی یک هنجاری اجتماعی است

عباس کریمی با بیان اینکه گذاره مبتذل بودن محصولات نمایش خانگی یک قاعده کلی است و هر فیلم و سریال را باید جداگانه مورد سنجش قرار داد، گفت: در کشور هنجارهای اخلاقی و آموزه‌های فرهنگی داریم که در هر محصول، رفتار و سبک زندگی باید رعایت شود.

1400/05/01
|
08:29
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص محصولات شبکه نمایش خانگی با عباس کریمی کارشناس و منتقد سینما به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عباس کریمی با بیان اینکه گذاره مبتذل بودن محصولات نمایش خانگی یک قاعده کلی است و هر فیلم و سریال را باید جداگانه مورد سنجش قرار داد، گفت: در کشور هنجارهای اخلاقی و آموزه‌های فرهنگی داریم که در هر محصول، رفتار و سبک زندگی باید رعایت شود تا منجر به ناهنجاری‌های اجتماعی نشود.

وی افزود: ارتباطات انسانی و اجتماعی که مردم با یکدیگر در محفل‌های مختلف دارند، بر پایه یکسری اصول اخلاقی بنا شده است که مبتنی بر دین، فرهنگ و عرف است. این اصول بدون تردید باید در متن و ساختار رعایت شوند.

این کارشناس و منتقد سینما در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه در برخی از تولیدات شبکه نمایش خانگی یکسری کلماتی به کار برده می‌شود که به هیچ وجه مناسب نیستند، اظهار کرد: این کلمات باعث ایجاد ناهنجاری به ویژه برای کودکان می‌شوند؛ هر چند این فیلم‌ها و سریال‌ها رده سنی دارند اما وقتی این فیلم‌ها در منزل دیده می‌شوند، فرزندان ناخودآگاه آن‌‌ها را می‌شنوند و یا می‌بینند.

وی با تأکید بر ضرورت تعدیل بخش‌های ناهنجار فیلم و سریال‌های شبکه‌های نمایش خانگی، عنوان کرد: این تعدیل نه از سوی نهادهای نظارتی، بلکه از سوی تولیدکنندگان، تهیه کنندگان و کارگردانان باید انجام شود. این عوامل باید بدانند ساختارشکنی یا اضافه کردن کلمات رکیک و ناسزا ناهنجاری محسوب می‌شود.

کریمی ارائه محتوای مناسب در محصولات نمایش خانگی را مهم برشمرد و گفت: محتوای مناسب به منظور ارائه پیام‌های اخلاقی و شعارزدگی نیست، بلکه بیان مشکلات جامعه باید به گونه‌ای باشد که باعث نا امیدی بیشتر مردم نشود. امید بخشی همیشه باید مورد توجه فیلم سازان باشد زیرا امید در دین و آموزه‌های باستانی وطن وجود داشته است و اساساً در ذات بشر امید نیز وجود دارد.

وی افزود: بیان ناهنجارها و معضلات لازم است اما شیوه بیان و انتخاب واژه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد تا باعث بدآموزی و ایجاد ناامیدی نشود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی