بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل سیاسی در رادیو گفت‌وگو: تحریف پیام عاشورا، رویکرد غرب در مواجه با عزاداری‌های ماه محرم

جواد خواجه پور تحریف فرهنگ عاشورا را رویکرد غرب در مواجه با عزاداری ها عنوان کرد و گفت: این رویکرد به ویژه در چند سال گذشته که فضای مجازی گسترش یافته، رشد زیادی داشته است.

1400/05/06
|
08:51
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص موضع رسانه های بیگانه درباره مجالس عزاداری محرم با دکتر جواد خواجه پور، کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جواد خواجه پور با بیان اینکه از دیرباز دو رویکرد اساسی نسبت به محرم وجود داشته است، گفت: امروز کرونا، بهانه بسیار خوبی برای معاندین است تا رویکرد منفی نسبت به عزاداری های ماه محرم داشته باشند. البته بدیهی است که باید ملاحظات و دستورالعمل های بهداشتی توسط عزاداران رعایت شود و قطعاً این اتفاق می افتد.

وی با اشاره به سخن امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است»، اظهار کرد: ماه محرم به شدت از سوی هژمونی نظام سلطه، تهدید ارزیابی می شود. زیرا ماه محرم عامل کاهش عناصر اقتدار قدرت و ثروت آن ‌ها است.

این کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو نپذیرفتن ظلم را یکی از مولفه های مهم عاشورا عنوان و بیان کرد: نظام جهانی که مبتنی بر رابطه هژمون و رعیت است توسط امام پذیرفته نشد و این مهم یکی از پیام های عزاداری روز عاشورا محسوب می شود.

وی افزود: بسیاری از کارشناسان جهان اذعان می کنند انقلاب سال 1357 بزرگ ‌ترین سیلی را به قدرت و ثروت هژمونی جهانی زده است و این مسئله را حتی خود غربی ها نیز اعتراف می کنند.

خواجه پور یکی از رویکردهای غربی ها نسبت به مکتب عاشورا و عزاداری ماه محرم را حذف آن دانست و عنوان کرد: در مقاطع زیادی، غربی ها تلاش کردند تا جایی که می توانند منبر، مداحی و یادآوری ذکر مصیبت امام حسین (ع) و همچنین بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) از میان مردم حذف شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تحریف فرهنگ عاشورا را رویکرد دوم غرب در مواجه با عزاداری ها عنوان کرد و گفت: این رویکرد به ویژه در چند سال گذشته که فضای مجازی قوت گرفته، رشد زیادی داشته است. در این رویکرد همه لوازم عزاداری مورد پذیرش است اما امام حسینی که ضد ظلم است و امر به معروف و نهی از منکر را اساس حرکت خود می داند از عزاداری ها حذف می شود.

وی افزود: در تحریف عزاداری عاشورا، امام حسینی که برای زنده ماندن دین اسلام قیام کرد به گونه دیگری نمایش داده می شود. به همین جهت کلیسای 11 میلیون دلاری توسط پول ملکه انگلستان در لندن خریداری می شود و تبدیل به مسجد شیعیان می شود و حتی پنج شبکه ماهواره ای نیز در اختیار آن ‌ها قرار داده می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی