بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

‌ عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس: انحصار واردات تجهیزات پزشکی باعث تشدید روند قاچاق می شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تصریح بر اینکه به دست آوردن آمار دقیق کالاهای قاچاق شده، تقریبا غیر ممکن است، گفت:در بحث تجهیزات پزشکی و واردات آن انحصارهایی وجود دارد که باعث تشدید روند قاچاق می شود.

1396/04/28
|
15:30
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع تیغ قاچاق بر گلوی نظام سلامت ، با حضور دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و دکتر احمد حمزه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر جلال غفارزاده درباره سهم وزارت بهداشت در مبارزه با قاچاق کالا گفت: وزارت بهداشت در زمینه زیرساخت مبارزه با قاچاق کالا و یا پیشگیری از قاچاق، بیشترین کار موثر را انجام داده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت سامانه اصالت کالا یا "تی تک" را راه اندازی کرد که به عنوان یک الگو برای دستگاه های دیگر در زمینه مبارزه با قاچاق کالا است. این سامانه ضامن اصالت و ایمنی و سلامت کالاهای سلامت محور است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز درباره شیوه این سامانه بیان داشت: کد رهگیری اقلام سلامت محور و مکمل ها از بدو تولید و واردات، وارد یک سامانه مطمئن می شود و زنجیره تامین را ایمن می کند.

وی خاطرنشان کرد: البته این سامانه هنوز تکمیل و کامل نشده است. در حال حاضر در هیچ بخش دیگری چنین سامانه ای برای تعیین اصالت یک کالا وجود ندارد.

غفارزاده از نظام پخش و نقش آن در کاهش قاچاق گفت و بیان داشت: نظام پخش در وزارت بهداشت یک نظام مسبوق به سابقه ای است که دارو و مکمل بود اما در زمینه تجهیزات پزشکی نیز دارای یک شبکه توزیع و پخش هستیم. این شبکه توزیع باعث می شود آنچه اصالت دارد در مسیر قرار بگیرد.

در ادامه دکتر احمد حمزه با تصریح بر اینکه به دست آوردن آمار دقیق کالاهای قاچاق شده، تقریبا غیر ممکن است، گفت: بر اساس کشفیات می توان حدس زد که میزان قاچاق چقدر است.

وی بیان داشت: خیلی از کالاهایی که وارد کشور می شوند چند نوبت در نقاط دیگر ثبت می شوند یعنی مثلا از چین وارد امارات می شود و بعد وارد کشور می شوند که در این صورت هم چین و هم امارات جزو آمارهای ورود کالا به ایران محسوب می شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه طبق برخی آمارها بین 600 الی 700 میلیون دلار قاچاق در حوزه پزشکی و بهداشتی وجود دارد، عنوان داشت: این میزان قاچاق شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، داروها، تجهیزات پزشکی و مواد شوینده می شود.

وی درباره علل قاچاق در حوزه پزشکی بیان داشت: یک دلیل همیشگی نفع شخصی است که افراد به دنبال آن هستند. دومین دلیل این است که ممکن است تولیدات داخل کفاف بازار را ندهد.

از طرف دیگر در بحث تجهیزات پزشکی و واردات آن انحصارهایی وجود دارد که باعث تشدید روند قاچاق می شود.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی