بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر كل سابق آمریكای لاتین وزارت امورخارجه: واشنگتن به صورت آشکارا در امور داخلی کشورهای آمریکای لاتین دخالت می کند

مدیر کل سابق آمریکای لاتین وزارت امورخارجه، اظهار کرد: آمریکایی‌ها با استفاده از فضای دو قطبی ایجاد شده در ونزوئلا به دنبال این هستند که به اعتراضات در این کشور شکلی رادیکال دهند .

1396/05/08
|
11:00

احمد سبحانی، در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، در مورد مداخلات آمریکا در امور داخلی ونزوئلا گفت : زمانی ونزوئلا جزء حیاط خلوت آمریکا بود و با توجه به اینکه این کشور دارای بیشترین ذخایر نفتی در دنیااست ،طمع آمریکایی‌ها به آن همواره زیاد بوده است.

وی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی نگاه آمریکایی‌ها از آمریکای لاتین به سمت کشورهای سوسیالیست تازه تاسیس معطوف شد و توجه کمتری به آمریکای لاتین داشتند، افزود: همین موضوع باعث شد که گروه‌های انقلابی در آمریکای جنوبی قدرت بیشتری بگیرند و در برخی از کشورهای این منطقه در عرصه قدرت حضور پیدا کنند.

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین با بیان اینکه در مقطعی دخالت‌های آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین غیر مستقیم و نیمه مستقیم بود، خاطر نشان کرد: ولی اکنون این کشور به صورت علنی و آشکارا در امور کشورهای این منطقه از جمله ونزوئلا دخالت می‌کند. آمریکا به کلمبیا و مکزیک فشار آورده که روابط خود با ونزوئلا را کاهش دهند و از دیگر سو واشنگتن تعدادی از مقامات ونزوئلایی را نیز تحریم کرده است.

سبحانی با اشاره به اعتراضاتی که نسبت به عملکرد رئیس جمهور فعلی ونزوئلا در این کشور وجود دارد، افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند شکاف در جامعه دو قطبی شده در ونزوئلا را تشدید کنند و گروه‌های مخالف را به سمت اقدامات رادیکال سوق دهند.

وی با تقسیم بندی مخالفان دولت فعلی ونزوئلا و با بیان اینکه برخی از این معترضان انقلاب بولیواری در ونزوئلا را قبول ندارند و برخی از آنها این انقلاب را قبول دارند ولی نسبت به عملکرد رئیس جمهور اعتراضاتی دارند، ‌تصریح کرد: ونزوئلا اکثر مواد غذایی خود را وارد می‌کند،‌ به درآمدهای نفتی به شدت وابسته است. بنابراین کاهش قیمت نفت باعث شده که وضعیت اقتصادی مردم در این منطقه دچار مشکلات زیادی شود. آمریکایی‌ها نیز از این آب گل‌آلود استفاده کرده و سعی می‌کنند که فضا را در این کشور تندتر و رادیکال‌تر کنند.

سبحانی با بیان اینکه گروه‌های رادیکال تحت حمایت آمریکا در ونزوئلا زیر بار ساز و کارهای دموکراتیک برای حل مشکلات موجود نمی‌روند و در تلاش هستند چهره‌ای منفی از ونزوئلا و انقلاب این کشور ارائه دهند، خاطرنشان کرد: در زمانی آمریکایی‌ها برای پیشبرد اهداف خود در این منطقه اقدام به انجام کودتای نظامی می‌کردند ولی اکنون به صورت صریح و آشکارا در امور داخلی این کشورها دخالت می‌کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی