بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: توافق موقت؛ راهکار آمریکا برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای ایران

برزکار اظهار کرد: آمریکا با توافق موقت قصد دارد هم جلوی پیشرفت هسته ای ایران را بگیرد و هم بدون بدون هزینه و با رفع هیچ تحریمی، به برجام بازگردند.

1400/09/08
|
09:19
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مذاکرات هسته ای با مصطفی برزکار،کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی برزکار با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای در وین از امروز دوشنبه گفت: این دور از گفتگوها میان ایران و کشورهای چهار به علاوه یک است اما آمریکا نیز به نوعی در جریان این مذاکرات قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با نیت و رویکرد رفع و لغو تمام تحریم ها پا به مذاکرات گذاشته است، اظهار کرد: سیاست دیپلماسی هسته ای دولت جدید این است که در صورتی مذاکرات را ادامه می دهد که منتج به رفع تحریم ها شود و حاضر نیستند وقت ملت ایران را تلف کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه از سوی دیگر آمریکا نیز به دنبال محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران است، عنوان کرد: آمریکایی ها بر خلاف آنچه اعلام کردند که در ظاهر به دنبال راهکاری برای جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای است، قصد دارند با ژست مذاکره دوباره فرصتی ایجاد کنند تا به برجام بازگردند. آن ها همچنین قصد دارد توافقی بزرگتر، طولانی و قوی تر را با هدف کنترل جمهوری اسلامی ایران امضا کنند.

وی یادآور شد: آمریکایی ها از روی کار آمدن دولت سیزدهم رویکردهای مختلفی را در بعد عملیات روانی و رایزنی با رژیم صهیونیستی و دیگر متحدین خود دنبال کرده اند. یکی از این ایده ها، امضای توافق موقت است. سولیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن در دیدار با همتای اسرائیلی خود، به این توافق موقت اشاره کرده است.

برزکار درباره نیت آمریکا از طرح توافق موقت بیان کرد: آمریکا با طرح این موضوع در رسانه ها به صورت غیر رسمی، در حال تست زدن افکار عمومی و حتی تصمیم سازان هسته ای هستند. در حقیقت آن ها می خواهند با اعلام این خبر، واکنش های افکار عمومی و مذاکره کننده را بسنجند و ببینند که با چه دست فرمانی می توانند در مذاکرات حضور داشته و تیم چهار به علاوه یک را هدایت کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص اهداف توافق موقت گفت: توافق موقت دو هدف اصلی را پیگیری می کند؛ هدف نخست جلوگیری از پیشرفت های هسته ای ایران است. امروز ایران به غنی سازی 60 درصد دست پیدا کرده است و در صورت توافق موقت، بخشی از دارایی ها ایران را آزاد می کنند. هدف دوم این است که فرصتی کم هزینه و بدون رفع هیچ تحریمی ایجاد کنند تا آمریکایی ها بتوانند به برجام بازگردند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی