بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: تیم مذاکره کننده هسته‌ای فقط برای رفع تحریم‌ها به مذاکرات وین رفته است

جلال زاده با اشاره به این موضوع که ایران برای موضوع هسته‌ای به وین نرفته است، بیان کرد: تیم مذاکره کننده برای لغو تحریم‌ها علیه ملت ایران در این مذاکرات در شهر وین پای گذاشته است.

1400/09/09
|
09:04
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مذاکرات هسته ای با دکتر وحید جلال زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

وحید جلال زاده از سیاست های اصولی و ثابت ایران در طی مذاکرات هسته ای در چند سال گذشته گفت و بیان کرد: حقوق دستیابی به انرژی هسته ای را حق مسلم ملت ایران در راستای ثروت ملی می دانیم و همواره بر اساس کنوانسیون های بین المللی که در جهان پذیرفته شده است عمل کرده‌ایم و هیچ گاه از این حقوق کوتاه نخواهیم آمد.

وی همچنین با تصریح بر اینکه ایران هیچ گاه از مذاکرات عقب‌ نشینی نکرده است، اظهار کرد: آنچه در فرآیند مذاکرات مانع و مخل بوده است، زیاده‌ خواهی ‌های غربی ها و به ویژه آمریکا است. غربی ها از 15 سال قبل که مذاکرات آغاز شد همیشه نقش پلیس بد را بازی کرده ‌اند و با خواسته های نامعقول خود مذاکرات را به شکست منتج کردند تا منافع مردم ایران تحت شعاع آن قرار گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با اشاره به این موضوع که ایران برای موضوع هسته ‌ای به وین نرفته است، بیان کرد: تیم مذاکره کننده برای لغو تحریم ها علیه ملت ایران در این مذاکرات در شهر وین پای گذاشته است. برجام چند سال قبل امضا شد و همه کشورها به آن متعهد شدند اما آمریکا با زیاده خواهی خود به صورت یک جانبه از آن خارج شد.

وی از علاقه آمریکا به بازگشت به برجام گفت و عنوان کرد: این درخواست آمریکا بود که به برجام بازگردد؛ حالا که قصد بازگشت به این توافقنامه را دارند باید تعهداتی را بپذیرد. آمریکا باید در نخستین مرحله تحریم هایی که به صورت یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده‌ است را لغو کند.

جلال زاده با اشاره به اینکه ایران هیچ گاه با آمریکا به صورت دوجانبه مذاکره نداشته است، گفت: جز به صورت محدود در موضوع افغانستان و عراق و در حد ضرورت، هیچ گاه با ایالات متحده گفتگوهای رو در رو نداشتیم. حالا که آمریکا از برجام خارج شده و قصد بازگشت به برجام را دارد باید بپذیرد که تعهدات خود در این توافق نامه را اجرا کند زیرا در غیر این صورت حضور آمریکا در این توافقنامه یعنی برجام بی فایده خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: نه تنها آمریکا، اروپا نیز در برجام به تعهدات خود عمل نکرد و در حالی که به ایران قول داده بودند جای خالی آمریکا را در اجرای تعهدات برجامی پر کنند اما از این کار سر باز زدند و تا به امروز که در مذاکرات جدید وین حضور داریم این اتفاق نیفتاده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی