بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك روانشناس: ازدواجی که برای فخر فروشی باشد دوام نخواهد داشت

یک روانشناس مطرح کرد ازدواجی که حس استقلال را از زن و مرد ، توسط هریک از زوجین یا خانواده هایشان بگیرد و حس برتری و فخر فروشی داشته باشد دوام نخواهد داشت.

1396/05/10
|
10:30
|

ترنج " رادیو گفت و گو با موضوع (معیارهای انتخاب همسر ) با حضور مارال خسروی ، روانشناس بالینی و دکتر ابوطالبی ، مشاور خانواده روانه آنتن شد.

ترنج : چرا انتخاب همسر آینده اهمیت زیادی دارد؟

خسروی : زمانی که ازدواج می کنیم قرار است باقی عمر خود را در کنار یک انسان دیگر سپری کنیم و قطعا مدل رفتاری و شخصیتی این فرد بر ما تاثیر گذار است.بنابراین بهتر است انتخابی داشته باشیم که کمترین آسیب را ببینیم.

باید در نظر داشته باشیم که زمانی که ما اقدام به ازدواج می کنیم ، می خواهیم یک خانواده همراه با فرزندان خوب تشکیل دهیم.مطمئنا اگر فرزند ما در فضای توام با آرامش و همدلی رشد کند ، میتوانیم بگوییم خانواده سالمی داریم.

بنابراین به همان اندازه که انتخاب همسر خوب اهمیت دارد و سبب ارتقای انسان می شود ، همسر نامناسب می تواند آسیب هایی در فرد ایجاد کند که تا آخر عمر گریبان گیر او باشد.

ترنج : انسان چه زمانی برای ازدواج آمادگی دارد و گذشتن از سن مناسب چه تبعاتی را به همراه دارد؟

ابوطالبی : انسان در مسیر رشد خود ماموریت و مسئولیت هایی دارد که اگر به نحو مطلوب از عهده آن برآید موجب رضایت خود و دیگران می شود هویت واقعی او شکل می گیرد.

سن رسش درجامعه کنونی عقب افتاده است چرا که کودکان ما تمرین زندگی نداشته اند و مسئولیت پذیری را نیاموخته اند.

امروزه خانواده ها نسبت به گذشته در مسئولیت دادن به فرزند ، ایجاد فرصت برای خود ابرازی فرزند و کمک به شکل گیری اعتماد و عزت نفس ، میدان دادن به کودکان بسیار ضعیف تر عمل کرده اند و این موضوع سبب رسش دیرهنگام شده است.

سن ازدواج در فرهنگ های مختلف متفاوت است.در فرهنگ ایرانی دختران بین بیست تا بیست و دو سال و پسران بین بیست و دو تا بیست و چهار سال به سن رسش می رسند و آمادگی جسمانی و روانی برای پذیرش مسئولیت های مختلف را دارد. اما متاسفانه میانگین سن ازدواج در جامعه ما برای پسران 25 و برای دختران 23 است.

با بالا رفتن سن ازدواج آمادگی جسمانی، روانی و حال و حوصله افراد برای تربیت فرزند دستخوش تغییرات می شود.

ترنج : به دلیل اینکه به افراد بی اعتماد هستم نمی توانم ازدواج کنم .

خسروی : اعتماد و عدم اعتماد را می توان بر روی یک طیف تعریف کرد و اینکه دختران نسبت به جنس مخالف اعتماد ندارند به دلیل تجارب ناخوشایندی است که داشته اند و طرح واره هایی مبنی بر بی اعتمادی شکل گرفته است اما اینکه تجارب ما چه مقدار منطبق بر واقعیت باشد بر روی تصمیم ما خیلی تاثیر گذار است.

اگر قرار باشد صرفا به دلیل بی اعتمادی به همه موقعیت های ازدواج پاسخ منفی بدهیم هیچگاه ازدواج صورت نمی گیرد.

ترنج : ملاک وضعیت مالی پسر از اهمیت بالایی برخوردار است اما این نمی تواند به این معنی باشد که در گذشته جز ملاک ها نبوده است بلکه می توان گفت جز معیارهای اولیه نبوده است.آیا می توان گفت در حال حاضر مادیات اهمیت بالاتری نسبت به معنویات دارند؟

خسروی : بر اساس سفارشات معصومین و بزرگان دین هم کفو بودن که همان همتایی از نظر مالی ، فکری ، فرهنگی و خانوادگی است از اهمیت بالایی برخوردار است.

در یک ازدواج سالم هم مادیات و هم معنویات باید در کنار هم قرار داشته باشد.ما نمیتوانیم تصور کنیم هیچ سطحی از مادیات وجود نداشته باشد اما زندگی خوبی برای زوجین ایجاد شود.

اما نباید مادیات آنقدر زیاد باشد که تنها ملاک ما برای ازدواج باشد همان قدر که یک فرد سطحی از دارایی را داشته باشد که بتواند نیازهای اولیه زندگی را تامین کند می تواند زندگی را شروع کند.

بنابراین به طور کلی نمی توان مادیات و معنویات را فدای دیگری نمود و باید تعادل را برقرار کرد.

ترنج : چه عواملی سبب تداوم یک زندگی می شود و چه باید کرد تا از فاصله افتادن میان همسرمان در امان باشیم؟

ابوطالبی : ازدواج زمانی می تواند زمینه ساز ارتقای انسان شود که از اصول خاصی پیروی کند.اگر ما اصول را در ازدواج رعایت کنیم ، می توانیم مسائل دیگر که از فردیت دو نفر نشات می گیرد را حل کنیم.

زندگی دوام دارد که عشق پس از ازدواج ایجاد شود.اگر انسان ها بتوانند صفا ، صمیمیت، مهرورزی ، عشق را در خود و زندگی تقویت کنند بی شک در کنار هم رشد خواهند کرد.

در ازدواجی که اخلاق ، محبت و عشق خالصانه زوجین با یکدیگر باشد سعادت آن ها تضمین شده است.

اگر ازدواجی حس استقلال را از زن و مرد توسط هریک از زوجین یا خانواده هایشان بگیرد و حس برتری و فخر فروشی داشته باشد دوام نخواهد داشت.دسترسی سریع
بدون خط خوردگی