بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس بازار مسكن: اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیازمند توجه به زیرساخت‌های شهری است

فرنام اظهار کرد: وقتی قرار است تعداد چهار میلیون مسکن در سراسر کشور در چهار سال آینده ساخته شود، نیازمند توسعه زیرساخت ها در تاسیسات زیربنایی و روبنایی هستیم.

1400/10/22
|
08:55
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص پیش نیازها و الزامات تحقق پذیری قانون جهش تولید مسکن با دکتر علی فرنام، کارشناس بازار مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی فرنام از امید و انتظار زیاد مردم برای تحقق وعده ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال آینده گفت و بیان کرد: در سال های گذشته شاهد کاهش ساخت مسکن بودیم به طوری که از ابتدای دهه 90 از 950 هزار تولید واحد مسکونی به 400 هزار مسکن کاهش پیدا کرد اما این امید می رود که با نهضت ملی ساخت مسکن این روند مجددا افزایشی شود.

وی از وجود الزاماتی برای تحقق ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال گفت و بیان کرد: این الزامات در چگونگی اجرا و پیاده سازی طرح نهضت ملی مسکن باید لحاظ شود تا ضمن تحقق کمیت، مسکن کیفی در شرایط و مکان مناسب ساخته شود.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: وقتی قرار است تعداد چهار میلیون مسکن در سراسر کشور در چهار سال آینده ساخته شود، نیازمند توسعه زیرساخت ها در تاسیسات زیربنایی و روبنایی هستیم و در حقیقت ضرورت دارد مجموعه پشتیبانی ها برای سکونت افراد را فراهم کنیم زیرا صرف ساخت مسکن به صورت تک بعدی نمی تواند درست باشد.

فرنام در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه بر اساس سیاست های آمایش سرزمینی باید از مناطق محروم، مرزی و مهاجرپذیر حمایت شود، عنوان کرد: برای ساخت مسکن باید مناطق شغلی مانند عسلویه، سیرجان، چابهار، بافت و تمام شهرهای معدنی، صنعتی و بندری در نظر گرفته شود زیرا باید بتوانیم متناسب با نیاز شغلی، نیاز مسکن را نیز رفع کنیم.

وی با اشاره به برخی از شرایط ثبت نام مسکن ملی گفت: یکی از موارد برای غربالگری در فرآیند ثبت نام، داشتن تاهل و پنج سال سابقه سکونت در یک شهر است؛ در صورتی که بسیاری از شاغلین در حوزه صنعت در شهرهای صنعتی، دائما جابجا می شوند و یا مجرد هستند. بنابراین سیاست های آمایش سرزمین باید یکی از ارکان در ساخت مسکن باشد.

این کارشناس بازار مسکن درباره ساخت مسکن در کلان شهرها اظهار کرد: در شهرهای بزرگ، ساخت نهضت ملی مسکن نباید به جذب جمعیت مهاجر جدید منجر شود. اگر به سایت ثبت نام مراجعه کنیم، شهرهایی در کلان شهرها از جمله تهران مد نظر است که تقریبا همگی آنها شهرهای جدید محسوب می شود. اگر بخواهیم شاهد اثربخشی نهضت ملی مسکن بر قیمت خانه باشیم، بهتر است ساخت مسکن در داخل شهرها صورت بگیرد که در ماده 12 قانون جهش تولید نیز این موضوع دیده شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی